| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa aflu si eu niste detalii despre infectarea HIV. In data de 21 05 2015 am avut un contact sexual neprotejat cu o domnisoara si sunt putin ingrijorat in legatura cu asta.
As vrea sa aflu :
1. Dupa cat timp apar simptomele?
2. Dupa cat timp se poate face un test pentru a afla daca sunt infectat?
3. Ce acte imi trebuiesc pentru a face un test, daca trebuie sa paltesc si daca da cat? specific ca sunt major
ea nu mi-a dat nici un semn ca ar avea dar vreau sa fac un test sa fiu eu sigur. Momentan nu raspunde la telefon (il are inchis)si am cam inceput sa ma ingrijorez.
am citit ceva pe net dar nu am inteles tare multe si de asta as vrea un raspuns cat mai simplu de inteles si concret, va rog numi puneti linkuri catre pagini cu detalii etc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Cea mai mare parte a indivizilor infectati NU au simptome in primii 10 ani de la infectare. Un numar mic de pacienti au un mic sindrom pseudogripal (subfebrilitate, oboseala, dureri musculare, posibil diaree) in primele 3 luni de la infectare, sindrom care dureaza maxim 3 zile.
2. Dupa 6 luni (poti face unul si dupa 3 luni, dar are o siguranta de doar 80%).
3. nici un act daca vrei sa platesti testul (nici macar buletin). Bilet de trimitere de la medicul de familie, buletin si card de asigurat daca vrei sa il faci gratis.

Nu exista absolut nici un semn vizibil pe care sa il aiba cineva infectat cu HIV. cel mai bun semn este ca o persoana accepta sex neprotejat fara sa-si faca analizele obligatorii (poate fi doar foarte proasta si needucata sau poate sa nu aiba nimic de pierdut)

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste intai asta: http://www.5pm.ro/content.php?id=10

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre această afecţiune la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......v-sida_654

La analizele de sânge obişnuite NU se vede dacă există infecţie HIV.
Pentru asta se fac analize SPECIALE - vezi detalii la linkul :
http://sida_info.tripod.com/id5.html

http://www.test-hiv.ro/cucetestez.html

http://www.mymed.ro/analize-diagnostic-infectie-hiv.html

Testul pentru depistarea infecţiei cu HIV se face la MINIM 3 luni de la contactul sexual, dar, PREFERABIL la 6 luni după acesta!

Dacă-l faci la 3 luni, atunci trebuie REPETAT la alte 3 luni!

Testul se PLĂTEŞTE, preţul diferă în funcţie de tipul testului şi de laborator...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Poti sa nu ai niciodata simptome si nu exista niste simptome care sa-ti sugereze ca ai HIV.
2. Testul stiu ca se face dupa 3 luni de la contactul sexual neprotejat, timp in care poti sa il transmiti, dar nu iese ca ai avea. Deci daca ai motive sa crezi ca fata hiv, neaparat foloseste prezervativ.
3. Nu ai nevoie de niste acte anume, mergi la spital si iti faci o serie de analize si bifezi si setul pentru HIV\SIDA. Nu stiu cat costa.
Atentie! Hiv nu poate fi depistat la niste banale analize de aflare a grupei sangvine. Trebuie neaparat testul |Elisa (asta e primul). LA 3 LUNI de la contactul sexual neprotejat.

| e1xtz a răspuns:

Rezultatele concludente sunt dupa 6 luni de la intretinerea raportului sexual.
La spital cu trimitere de la medicul de familie, nu platesti testul...sau clinica privata cu plata.
Pentru siguranta rezultatului faci 2 teste in laboratoare diferite.

| danNn95 a răspuns (pentru e1xtz):

Mersi mult de raspuns, dar mi-a raspuns la mesaje si am intrebat-o pe ea, si mi-a zis sa stau linistit ca nu are nimic, o sa fac niste teste peste cateva zile sa fiu eu mai sigur (ca si asa trebuie sa ma duc cu cardul de sanatate sami aflu grupa sangelui si o sa aflu atunci probabiil daca sunt ceva probleme ) si dupa o sa ma invat sa fac asemenea teste constant la o anumita perioada de timp. mersi de raspuns inca o data happy

| danNn95 a răspuns:

Pentru toti cei care cititi intrebarea mea, vreeau sa va anunt ca am vb cu ea intre timp si mi-a zis sa stau linistit ca nu are nici o boala, imi voi face testul preventiv sa fiu mai gur, si o sa ma invat sa il fac constat acest test

| jmekerashu a răspuns (pentru danNn95):

Omu lu dumneze, tu înțelegi că dacă și ai luat HIV vei putea afla doar peste 6 luni? Despre ce fel de analize tot aberezi.

| Adrian262 a răspuns:

95 la suta din populatia planetei vor testa pozitiv la testul hiv dupa 6 saptamani.restul de 5 pana in 3 luni. exceptie fac cei care au un sistem imunitar la pamant si corpul lor nu pot produce anticorpi ca sa fie detectati decat dupa 6 luni(0.1%)ex: daca ai hepatita c sau faci chimioterapie sau consumatorii de droguri.cat despre simptome apar intre 2-6 saptamani si dureaza 2-4 sapt sub forma de gripa, febra, transpiratii nocturne, diaree persistenta.in jur de 60-90% au simptome