| Ankesenamon a întrebat:

.astazi este prima zi de menstruatie in conditiile in care mi a intarziat 11 zile si am o stare de ameteala, la modul ca si daca stau jos simt ca "imi zboar capul" laughing ieri am facut un test de sarcina si a iesit negativ, deci sansa unei sarcini este imposibila. ma puteti ajuta cu un raspuns? si daca este normal sa am ameteala asta? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia, testul il consider ca l-ai facut doar de ati cheltui banii degeaba!
O menstruatie normala poate intarzia 4-5 zile sau poate veni mai devreme cu 4-5 zile, doar in cazul in care intarzie 10-14 zile atunci poti sa contactezi un medic ginecolog, pentru o eventuale probleme hormonale ori sarcina.
Starile unei sarcine se resimt abia dupa a 7a sau a a8a saptamana de sarcina! Starile pe care le ai tu, sunt starile de menstruatie, fiecare corp reactioneaza altfel. Fie ca ai dureri premenstruale cu o saptamana inainte, fie aceste dureri sa le resimti in zilele de menstruatie, totul e normal. In zilele de rosu, corpul este slabit, se recomanda sa se consuma multe alimente ce contin fier si calciu pentru a nu mai avea stari de voma, dureri de cap, ameteli, negru in fata ochilor, febra usoara sau frisoane.
Un simptom de sarcina ti-l poti da si de subconstient (aici numai prin vointa ori ajutorul psihologului poti scapa)

Sanatate!

| Ankesenamon explică (pentru MihaelaDart):

Testul l-am facut ieri, cand inca nu aveam menstruatie..de dimineata mi-a venit ..multumesc!

1 răspuns: