| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Azi a fost ziua mea, am împlinit 15 ani, și am petrecut-o simplu, în familie. Nu știu ce s-a întâmplat, dar la scurt timp după ce am mâncat câteva lingurițe dintr-o felie de tort ( nu am putut să-l mănânc pe tot, era foarte dulce, tort cumpărat), am început să respir rapid și am amețit, după am băut câteva căni bune de apă și mi-a venit de câteva ori să vărs. Ce credeți ca s-a întâmplat? Tortul nu a avut gust rău, nu era stricat, restul familiei nu a avut nimic, deci nu este posibilă o toxiinfecție alimentară. Menționez ca sunt băiat, 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cred că este o toxiinfecție. Posibil să facă și restul familiei.

| Cipi1212 a răspuns:

Ți s-a făcut rău pentru că a fost prea dulce.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Câteodată unor oameni li se formează ca o peliculă în laringe când mănâncă ceva cu multă ciocolată sau caramel. Şi poți simți că te sufoci. Ideea e că trece, dar încearcă să ai mereu la îndemână un pahar cu apă.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Poate esti tu mai sensibil la stomac si de asta,sau ti se face rau de la prea multa ciocolata sau ce a fost pe el. Cum a mai spus cineva in comentarii,unora li se formeaza o pelicula pe laringe daca mananca ceva cu ciocolata,si am patit-o si eu. Sa ai mereu un pahar cu apa la indemana, iar de acum incolo cand e ziua ta, cumpara tortul de la alta cofetarie, sau pune-o pe mama ta sa iti faca unul, dansa ar trebui sa stie cat zahar sa puna si daca mai pune si ciocolata.