| PringAloe a întrebat:

Azi am consumat undeva la 200g proteina, dar de fel consum undeva la 130-140g pe zi, exista probleme daca rar se consuma putin mai multe proteine decat ar trebui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu este problema daca ai mancat mai putin sau mai mult, dar la finalul zilei cand tragi linie este ideal sa nu ai multe calorii in plus, cele 60 gr de proteina ti-au adaugat 240kcal, daca nu faci cardio se pune grasime. Ar fi recomandat sa mananci echilibrat, 50% carbo, 30% proteina, 20% grasime.

| PringAloe explică (pentru Frank51):

Ce-i drept nu fac cardio dar ridic greutati intens aproximativ 2 ore, ard undeva la 600Kcal (daca bratara fitness nu ma inseala)

| Georgica1234 a răspuns (pentru PringAloe):

200g nu e o cantitate uriașă cat sa iti provoace probleme însă intr-un antrenament rareori poti arde 600 de calorii bratarile de fitness rareori măsoară corect si se bazeaza pe puls ceea ce nu indică neaparat numărul de calorii arse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e mare problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este problema daca urci peste 200. Poti sa ai probleme la rinichi sau tensiune crescuta. Nu ai nevoie de atatea proteine, iti garantez eu ca majoritatea le scoti din sistem pentru ca nu rupi destule fibre la antrenament ca sa ai atata anabolism