| RaduNiko a întrebat:

Bună ziua, băiețelul meu are 12 ani jumate și are 76 kg.
Ce pastile sau siropuri de slăbit sa iau?
Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Fix mentalitatea asta de "solutii rapide" e motivul pentru care a ajuns sa fie obez. Pastile? Siropuri? Nu exista asa ceva, si si daca ar exista, e absurd de iresponsabil sa ii dai asa ceva unui copil!

Invata sa gatesti mai sanatos si nu mai cumpara dulciuri si snacksuri, eventual incurajeaza-l sa se apuce de un sport, ceva ce sa-i si placa. Dar cautand solutii de genul acesta e absurd...

| KovacsB a răspuns:

Si ti-ai facut repede cont nou pe TPU cand ti-ai vazut feciorul obez.De ce ai asteptat atat?

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru KovacsB):

Ca sa nu dea de destepti ca tine cu intrebari irelevante

| StudentLaMedicina a răspuns:

Un copil nu trebuie să țină cură de slăbire niciodată. Cu atât mai puțin pastile.
Mergi să îi faci toate analizele, inclusiv TSH pentru metabolism pentru că dacă asta e problema trebuie să ia pastile pentru reglarea metabolismului.

Dacă analizele ies bune trebuie să îl duci la un nutriționist să îi facă o dietă lui.

Dar în ordinea asta: prima dată analize, apoi nutriționist.

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Pastile pentru reglare de metabolism? nu crezi ca cel mai bine ar fi sa regleze alimentatia si odata cu ea se va regla automat si metabolismul?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IXIAlinIXI):

Dacă TSH este mare, adică dacă sunt probleme cu tiroida nu se pot regla din alimentație. Se face tratament cu Eltroxin. Poți căuta să citeşti despre asta dacă te interesează.

| IXIAlinIXI a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Inteleg ce spui, insa la 12 ani sa o dea in hypotiroidism asa de grav de e nevoie de eltroxin e ca exagerat. Eventual sa ia Seleniu. Insa ca idee de cele mai multe ori tiroida e lenesa din cauze auto-imune, cauze care pleaca de la micro-biomul intestinal.
Poti cauta sa citesti despre asta daca te intereseaza.

| IXIAlinIXI a răspuns:

Nu are nevoie de siropuri sau pastile, trebuie sa manance mai sanatos si mai putine calorii. De asemenea niste analize medicale ar ajuta foarte mult pentru a vedea daca exista ceva deficiente.
Recomand sa eliminati complet zaharul din alimentatia sa, inlocuiti cu fructe zaharul sau cu indulcitori cu fructoza si nu cu glucoza. Spre exemplu siropul de agave este foarte bun avand un indice glicemic foarte mic.
Folositi faina integrala si eliminati lactatele. Mai multe proteine si mai putini carbohidrati. Spre exemplu poate manca mai multa carne si cu garnituri de legume fara cartofi prajiti.
Evitati uleiurile vegetale rafinate de orice fel, doar ulei de masline sau ulei de avocado presat la rece.
Foarte important sa nu manance nimic ce contine ulei de palmier rafinat, fiind foarte cancerigen.
Luati ulei de peste si suplimente de vitamina D pentru el.