| anonim_4396 a întrebat:

Cand trebuie sa ma spal cu apa si bicarbonat de sodiu, daca sunt frecvent afectata de candidoza vaginala?
Daca urmez acum tratament cu antibiotice trebuie sa ma spal cu apa si bicarbonat de sodiu?
Inainte de sex sau dupa sex sa ma spal cu apa si bicarbonat de sodiu?
De cate ori pe zi sau in fiecare zi?
Chiar daca nu am acum candidoza vaginala trebuie sa ma spal cu apa si bicarbonat de sodiu daca urmez tratament cu antibiotice pe o perioada mai lunga de timp?
Nu stiu...va rog, dragele mele prietene, membre TPU sa ma ajutati cu raspunsul vostru.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tiriboxi a răspuns:

Buna Alexandra referitor la problema ta este o solutie simpla la problema ta si anume; consuma propolis, laptisor de matca, vitaminaC si o solutie naturala ce se aplica local dar pentru mai multe detalii contact; tiriboxi@gmail.com sau tel 0765948501

| foxi a răspuns:

Igena zilnica!

| TotLora a răspuns:

Daca ai candidoza vaginala atat tu cat si partenerul trebuie sa va tratati cu tratamentul dat de doctor. Spalaturile se fac dimineata si seara dar cel mai bine este cu ceai de galbenele in care ai pus putin bicarbonat. Daca nu este in stare avansata te poti trata doar cu aceste spalaturi cu ceaiul de galbenele fara sa mai folosesti si alt tratament.

| 1fluturas a răspuns:

Buna!
Nu e bine sa exagerezi cu spalatul,mai ales vaginal.Cel mai bine e sa folosesti un irigator si recomand Tantum Rosa,atat la irigator, dar si ca solutie pentru spalat, e special conceput si are efect mai bun ca bicarbonatul.http://www.pcfarm.ro/produs/2149/Irigator-Tantum-Rosa Mi se pare normal sa intrerupi contactul sexual daca ai infectii, de asemenea stiu ca si partenerul trebuie sa urmeze ceva tratament, va fi si el purtator de candidoza.Normal trebuie sa te speli dimineata si seara, bineinteles dupa actul sexual.Bafta si insanatosire grabnica.