| Ion_Niculescu_ a întrebat:

Bună ziua
Cate este diferența între urologie și ginecologie la barbati?
Mulțumesc Niculescu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Nu exista ginecologie pentru barbati laughing. Urologia e pentru barbati si ginecologia pentru femei, avem organe diferite, nu?

| johnnny123 a răspuns:

"Ginecologie (substantiv feminin):
1. Ramură a științelor medicale care se ocupă cu funcțiile și cu bolile aparatului genital feminin."

Ginecologia la bărbați este ca pediatria la vârstnici.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ginecologia se ocupă de aparatul reproducător feminin. O ramură a ginecologiei, uroginecologia se ocupă de aparatul excretor al femeilor, concentrându-se mai mult pe problemele de incontinență şi prolaps. Ginecologia se adresează doar femeilor şi bărbaților deveniți femei prin tratament hormonal şi/sau operație (transexuali).

Urologia nu este o specializare dedicată bărbaților, femeile pot fi şi ele trimise la urolog. Urologul se ocupă de tot aparatul excretor, rinichi, uretere, uretră etc. De asemenea urologii de ocupă de problemele de erecție, problemele benigne cu prostata şi aşa mai departe.

Urologia şi ginecologia sunt specializări chirurgicale.

| mihai69 a răspuns:

Nu există ginecologie la bărbați. E o specializare medicală dedicată exclusiv femeilor!
Deci diferența este că urologia este pentru toată lumea, iar cealaltă, doar pentru femei.