| Roxana3188 a întrebat:

Bună ziua. Ce papuci de casa de vara îmi recomandați ca să nu mai miroase a picioare transpirate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu papucii sunt problema, ci picioarele tale care au o bacterie si picioarele tale trebuiesc tratate, papucii doar spalati si dezinfectati.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu port panarame de Jumbo sau Auchan, din cauciuc chinezesc, si nu put niciodata.
Dar sunt deschise, prefer sa iau sosete in ei, decat sa trec la papuci de casa inchisi.
https://www.e-jumbo.ro/......i_1640433/

| relian a răspuns:

Trebuie ceva papuci de plastic, foam sau chestii genul asta, evita pinza, materiale textile in general oricare ar fi ele, absorb transpiratia si apoi nu doar miros, put laughing

Ce am vazut, ce am eu, sau stiu, cindva pe vremuri erau si prin RO prin piete, dar acum nu mai sunt, acum sunt dar f scumpi si facuti de mai stiu si eu firma si baga aia un pret deti vine sai bati pe toti laughing

Crocs asta e brandu daca ai auzit, astia ar fi buni. Pina la urma poti folosi si oricare papuc, dar sa fie din plastic sau foam, iar daca iti transpira picioarele foloseste ciorapi din bumbac, incaltat in acesti papuci.
Papucii in sine nu vor mirosi, tu daca transpiri ciorapii aia vor absorbi mirosul, ii schimbi a doua zi, o sa fie in regula.

Daca nu transpiri, atunci folosesti fara ciorapi acei papuci.

Eu ce spun, am Crocs de astia, pe acasa am si ceva papuci luati din RO dar ceva ani buni in urma, care dupa mine, is mai buni la material decat astia Crocs, poate ca or fi facuti din acelasi material, dar cei de care spun, is mai calitativi, cei din RO ca si material.

Nici nu au nume pe ei laughing i-am luat din piata cindva, dar de atunci nici nu am mai vazut asa material la papuci.

Bine astia Crocs au mai multe modele si clasici si gen sa mergi cu ei prin oras cu chestia aia in spate, ce o poti da si in fata is mai lucrati sa zicem asa.
Am vazut folosesti lumea balamuc papuci de la astia, desi is f scumpi, parerea mea.
Dai la jalea, is niste papuci pana la urma, niste foam sau plastic ce o fi laughing or ajuns papuci sa coste mai mult ca pantofii laughing dar asta e, daca lumea e naiva si cumpara, aia mentine pretu.
Ia sa nu-i fi luat nimeni sa vezi ce scadeau pretu.

Daca nu porti ciorapi vara si mirosi a transpiratie, ar fi timpul sa folosesti ciorapi, dar nu din sintetici, nu te lua dupa reclamele lor, nu exista ciorapi sintetici care sa faca ce spun ei, bumbacu e sfint, mai bun ca bumbacul nu-i nimic.

Eu port ciorapi flausati tot timpul, vara iarna, vara flausati doar pe talpa, absoarbe transpiratia, nu se imbicsesc pantofii de transpiratie.O singura purtare, a doua zi alti si totul este in regula.

| ioana748 a răspuns:

Ori oorti sosete, ori speli papuceii zilnic.
Incerci sa ai doua perechi. Gen slapi ieftini.

| Mindfulness a răspuns:

Daca ai probleme cu transpirația poți purta orice tot o transpiri. Mai bine tratezi cauza transpirației, sunt metode pe care le poți încerca și acasa gen: pui oțet de mere in apa calda într-un lighean și bicarbonat, dar sunt și alte metode mai ingenioase.