| buburutza a întrebat:

BUNA ZIUA! CE SA FAC IN CAZUL IN CARE M-AM APUCAT SA-MI FAC O LUCRARE PE MOLARUL DE MINTECARE NU ERA CARIAT.iN URMA PILIRII A INCEPUT SA MA DOARA MI SA SCOS NERVUL, DAR MASEAUA TOT MA DOARE.PROBLEMA E CA DIN CE IN CE MAI TARE.CREDETI CA TREBUIE SA O SCOT? SAU DACA MI-A MAI RAMAS O BUCATICA DE NERV, CUM SE PRESUPUNE, IN CAT TIMP SE MUMIFICA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Cu molarii de minte nu e de joaca pentru ca pe langa ei trec niste centri nervosi (sau cum sa le zic )importanti care duc la cap si fac alte legaturi de ex eu mi-am sos unul de jos stanga si in timp ce incerca sa o scoata mia atins ceva nerv nu stiu ce sa petrecut ca instant mam umflat pe partea aia pana si ochiul s-a inchis eram plina de aer ca un balon, cu greu a scos-o nu m-a durut desi avea putin puroi doar dupa ce a trecut anestezia m-a durut.in vreo 3 zile mam desumflat de tot de aerul ala care nu stiu pe unde a intrat si mi-a zis dr.ca se mai intampla asa ceva mai rar dar la cele de sus nu jos si chiar daca se intampla jos nu se umfla numai putin in jurul ei nu pana la ochi deci nu se stie ce a fost dar mi-a ramas un "crater" care de o luna nu se inchide locul si nu stiu ce sa mai fac cu gaura aia. deci IN CONCLUZIE nu trebuia sa lucri la maseaua aia daca nu a avut probleme si nu e o masea rezistenta sa tragi o lucrare pe ea pentru ca pana la urma tot se strica singura ca asa sunt astea de minte mie nici nu a crescut bine si era stricata din start acum ori nu tia omorat nervul bine si mai trebuie tratata sal omoare de tot si e mai complicat daca nu la scos nervul intreg si a ramas o bucata e greu sal scoata si sa fie totul ok apoi, sau sa devitalizat si a ramas sensibila de la atata pilit s-a dus si smaltul ala protector de pe ea si de aia te doare oricum nu trage lucrarea pe ea daca te doare cat de putin pentru ca o sa ai probleme si va trebui sa dai lucrarea jos iar, mare prostie ai facut ca te-ai atins de ea daca era sanatoasa acum se fac implanturi si nu e nevoie sa se atinga de alti dinti sai pileasca nu prea mai e la moda asta sa distruga dinti sanatosi singura problema e ca transplantul e scump dar merita daca ai bani nu distrugi alti dinti pentru totdeauna si eu am vrut sa-mi fac implant de o masea dar n-am 1000de euro sa fac asta.na eu nu stiu ce sa ti zic mai bine astea au fost pataniile mele si parerile mele dar tu faci cum crezi si cum te trateaza dr.care iti face lucrarea etc.succes

6 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Schimba dr

| macarale a răspuns:

Se poate sa te mai doara cateva zile, dar o sa iti treaca. ia si tu un nurofen, ceva si asteapta. nu cred ca mai era nevoie sa zic si eu asta, dar... de ce ti-ai facut o lucrare pe o masea sanatoasa?

pentru mirucutza2005: 'craterul' tau e o comunicare intre alveola dentara si sinusul maxilar si in mod normal dureaza aproximativ 6 saptamani pana se inchide. depinde si cat de larga e comunicarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai un doctor poate stii asta cu exactitate...''daca nu te'a durut capul. dc te-ai legat la el?''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A mai ramas nerv in masea...si trebuie scos neaparat. Daca era scos tot nu te mai durea deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da am un raspuns saspunsul este:. depinde cate ore ai orgasm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa scoti maseaua ca sa nu te doara