| Căƚăʅιɳ a întrebat:

Buna ziua de 3 zile a inceput sa ma doara un plamani cand inspir aer adanc in piepit nu stiu daca eeste din cauza ca am inspirat un fir de par sau ca am facut aprindere la plamani eu p[e varianta asta ma bizui pentru ca eu cand veneam de la joaca eram transpirat si ma spalam cu apa rece pe picioara ca sa ma racoresc. Vreau parerea voastra dar tineti minte ma doar doar cand mi se umfla plamani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lucinca a răspuns:

Pai poate ai racit la plamani, dar stiu ca o fosta colega de-a mea inspira foarte greu si numai stiu parc tusea sau cv de genu o durea, si peste cateva zile sau o saptamana numai stiu exact s-a operat de apendicita. Nu stiu ce sa iti zic eu nu am fost operatahappy deci nu stiu prea multe. In orice caz daca continua tot asa ar trebui sa mergi la medic.

| Empathizer a răspuns:

Daca durerea este singurul simptom, poate fi o durere care tine de peretele toracic, nu de plaman. Te doare cand inspiri pentru ca atunci se destinde cutia toracica. Daca ai avea pneumonie (aprindere la plamani, cum ii zici tu), ar trebui sa ai si alte simptome (tuse de exemplu). Ia Nurofen, 1 capsula de 200 de mg de 3 ori pe zi, ca sa te mai lase durerea. Daca in 3 zile nu se amelioreaza durerea sau daca starea ta se agraveaza (faci si febra, iti este rau, apare sau se inrautateste tusea, incepi sa scuipi galben sau verde, sau cu sange) mergi la medic.

| beastboy84 a răspuns:

Du-te la doctor ca de la o simpla raceala la plamani netratata poti muri. bafta!

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Tu scrii ca nabia.

| blueangel2001 a răspuns:

Buna si mie mi s-a intamplat (am racit la plamani)caci a dormit o prietena in weekend la mine si s-a labartat pe tot patul iar eu am cazut pe jos si am dormit acolo fara sa stiu... M-am dus la doctor si a zis ca e o simpla raceala o sa treaca de la sine stai linistita love struck