| RB1210 a întrebat:

Bună ziua, de câteva luni mă confrunt cu o situație mai delicata și nu știu ce am de făcut!
În urmă cu un an am primit rețetă de la psihiatru cu Serlift și Alprazolam, pastile cu care eram familiarizată și în momentul acela, bineînțeles ca medicul a dat o schema și mi-a spus să iau serliftul in fiecare dimineața iar alprazolamul la nevoie. M-am ținut apoi de aceasta schemă dar vedeam că nu mă simt bine după serlift...iar cu timpul mi-am ajustat singura dozele.
Am început să iau alprazolamul mai des și în doze mai mari decât mi s-a recomandat, la fel am făcut și cu serliftul ...de am ajuns în acest punct în care le combin, le iau pe sărite, iau dozele mai mari și problema e că desi iau chiar și asa tot simt nevoia de a creste doza însă știu că riscant să o fac, am încercat să mă las de tot de toate.dar după un timp ..revin la vechile obiceiuri, luând aceste pastile dezorganizat, combinând cu cafea cu valeriana...i-am explicat medicului situația dar vechea limbă de lemn, susținând că am nevoie să iau aceste pastile.dar dacă decid să nu respect doza e strict problema mea, da înțeleg lucrul ăsta că nu e neapărat vinovat.dar eu acum ce fac cu această problemă,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Și eu am luat serlift în trecut și alprazolam dar niciodată în doze mai mari sau mai mici, dupa capul meu. Trebuie sa le iei fix asa cum ți-a recomandat medicul ca altfel normal ca te simți rău. Totul pornește de la tine, nimeni nu te poate convinge sa faci altfel. Tot ce îți recomand e sa te oprești, dacă tu nu poți și nu poți roagă pe cineva apropiat sa îți dea pastilele și detașează-te, găsește alte ocupații sa te facă sa te simți mai bine. Pastilele te vindeca dar doar dacă le iei în doze corecte.

| StoicAnalysis a răspuns:

Inainte de a merge la psihiatru, trebuia sa consulti un psihoterapeut. Poate problema ta originara era de natura psihologica, si nu mai era nevoie probabil sa ajungi la pastile. Pastilele de genul iti da dependenta si iti altereaza creierul in timp.

Tot ce ai de facut si nu e prea tarziu, e sa incerci sa consulti un psihoterapeut daca iti si permiti. Impreuna cu el o sa poti rezolva si problema cu dependenta. Din fericire pentru mine, chiar daca am avut stari de anxietate destul de naspa si deseori nu dormeam noptile, nu recurgeam la tratamente medicamentoase. ori pur si simplu nu dormeam si faceam altceva pana imi venea somnul, sau faceam exercitii de respiratie.