| laudima22 a întrebat:

Buna ziua, de câteva zile îmi pompează inima mai tare puțin, odată vine tare, alteori mai încet, după iar incepe. Mi-am luat tensiunea și am avut-o 14.9 parcă. Dar m-am luat odată așa. Am fost la Spital, mi-au făcut niște nu mai știu, mi-au pus niste alea pe mine, pe piept, la deget, o perfuzie mi-au făcut. Și mi-au zis că sunt răcit. Și că nu am mai nimic. Și aveam și probleme respiratorii, cu amorțeală mâini, degete picioare etc. Dupa m-am dus la Doctora de Familie și m-a găsit răcit în gât, dat tratament, și m-a pus sa fac și un test covid, l-am făcut și a ieșit negativ. Îmi spunea ia că ar fi Viroză Respiratorie, nu știu ce să zic. Poate fi și de la stres, de la muncă, una alta nu știu exact. Și am luat un tratament, mă ustură ochii, mă dor. Se numește MagneCalm Forte pentru bătăile inimii și a respirației, pe lângă celelalte medicamente de răceală. CalmoTusin, sirop, Fervex, Coldrex etc. Eu stau și cam mult online sa cauzeze și asta?! De la oboseala cronică, daca au zis că nu am absolut nimic.!? Dar m-a luat așa dintr-odată. Până acum ceva timp 1-2 săptămâni nu aveam problema cu respirația, nici cu bătăile dese.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă analizele au ieşit cum trebuie înseamnă că nu ai nimic. O răceală poate să te facă să te simți rău. Nu mai lua atâtea medicamente pentru răceală pentru că şi ele pot da efecte adverse. Încearcă să te rezumi la Paracetamol, eventual Ibuprofen. Atunci când trece răceala poți reevalua situația să vezi dacă tot te simți rău.

| ___jvBV a răspuns:

Încearcă să stai cât mai puțin cu calculatorul.

| laudima22 explică (pentru ___jvBV):

Asta este o mare problemă pentru mine statul online telefon etc. Nu stau toată săptămâna având treabă, dar recuperez în Weekend Sâmbătă Duminică și stau o grămadă, găsesc una alta nici nu mai știu ce mai găsesc pe Internetul asta?