| RamonBAlex a întrebat:

Bună ziua! De câteva zile ma confrunt cu ceva probleme, atunci când am scaun iese însoțit de sânge, sângele nu este amestecat cu scaunul, dar este pe el chiar foarte vizibil! Țin sa precizez ca am aceasta problema de câțiva ani, acum am observat ca scaunul este și cam subțire și fragmentat. Poate fii vorba de hemoroizi sau este ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Văd că ai problema asta din 2018, nu "de câteva zile". Încă nu te-ai gândit să mergi la un doctor și să-ți faci niște investigații?

Noi ce vrei să-ți facem? Introdu o probă de scaun în portul usb ca să o analizăm.

| RamonBAlex explică (pentru johnnny123):

Am fost la medic, mi-au zis ca am hemoroizi, am luat tratament mi au dispărut sângerările circa 4 luni, acum au apărut din nou, ce ma sperie faptul ca este scaunul mai subțire decât normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori hemoroizi, ori colite, ori intolerante, boli autoimune, ar fi bine sa faci analize, colonoscopie...

| Kiran a răspuns:

Uneori ai crampe cand ai scaun? Apoi dispar cand aproape sa termini?

| RamonBAlex explică (pentru Kiran):

Nu, chiar nu am crampe. Simt o oarecare jenă în partea stânga uneori, dar nu mereu... Ce ma îngrijorează este ca are o forma subțire, la începutul scaunului este aproape de normal, iar spre final mai subțire