| AndreeaM1 a întrebat:

De ceva timp am incontinenta urinara si am foarte des senzatie de urinare, uneori ca si cum nu ma mai pot tine.
Ar trebui sa ma duc la un urolog sa vad ce analize de urina imi zice sa fac? Sau as putea sa fac o urocultura singura? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Indicat ar fi sa mergi sa te consulte medicul urolog care iti va spune cu exactitate ce analize trebuie sa faci pentru a putea pune un diagnostic exact. Pe langa examenul de urocultura este posibil sa iti mai dea sa iti faci si alte analize suplimentare. Recomandarea mea este sa mergi la medic si sa nu faci singura acest examen(nu pentru ca nu ai putea) deoarece este bine ca un medic specialist sa iti analizeze cu atentie rezultatele analizelor! Multa sanatate!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai şi dureri/usturimi/arsuri la urinare, atunci, cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate!

| AndreeaM1 explică:

Multumesc mult, bursuc!

| bursuc001 a răspuns (pentru AndreeaM1):

Atunci când vrei să răspunzi unui user, TREBUIE să apeşi pe "Raspunde" aflat SUB răspunsul dat de userul respectiv, acolo ţi se va deschide o "casetă" ( de dialog ) în care-i scrii mesajul/răspunsul!

În acest mod, userul respectiv va primi o NOTIFICARE şi va ŞTII că i-ai trimis un răspuns.
În caz contrar, el NU ştie că cineva i-a răspuns la mesaj!

Acum am dat întâmplător peste întrebarea ta ( aceasta ) şi am observat că mi-ai răspuns ( incorect )!

Cu plăcere happy

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare ( ulterioară )...

Multă sănătate!

| AndreeaM1 explică:

Stiu si eu. dar sunt pe telefon si nu imi apare asa.

| firu a răspuns:

Fa sumar urima. Si urocultura oricum si doctorul te trimite. Asa scapi de un drum. Succes! Eu am facut de multe ori aceasta analiza pana mi.a iesit ok. Am infectie urinara.