| Ofata122 a întrebat:

Bună ziua! De doua zile îmi curge foarte des nasul, strănut foarte des și îmi curge ochii puternic.Ce pot face? Este o alergie sau o raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, ca-i posibil sa fie o alergie, gripa sau chiar covid.

| shyde a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru covid face un amarat de test din farmacie, nu mai speriati fata asa ca probabil doar a racit de la frig.

| Violleta2022 a răspuns (pentru shyde):

Daca esti incapabil sa raspunzi, mergi mai departe, dar nu vorbi prostii sau in necunsotinta de cauza, ca mai mult incurci.

| Cipi1212 a răspuns:

Poate fi alergie.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Este posibil să fie şi una şi alta. Dacă e alergie trebuie să foloseşti picături de ochi Dymista, spray nasal Nasonex sau Biorinil şi un antihistamin care se dă fără rețetă, oricare de la farmacie. Aşa ții alergia în frâu.

| shyde a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Asa repede ii dai Biorinil domnu' doctor? Eu abia am scapat de el, ma saturasem de dependenta. Eu zic sa mai stea putin, ca orice om cu raceala/alergie, pana mai vede cum se simte.

| popapopica a răspuns:

Cu vremea de acum cred ca e o raceala. Dar ce te costa sa te vada medicul tau?

| shyde a răspuns:

Ca sa stabilesti daca e alergie, ai cateva procedee. Intai te gandesti bine cand apare si cu ce intri in contact. Daca e vreun element repetitiv, stiu eu, o bluza de pe tine sau vreo planta ca ambrozia, sau chiar o pisica, probabil aia e. Daca nu ai gasit si vrei sa fii sigura pe varianta alergica, sunt teste care te expun la multi alergeni si analizeaza raspunsul corpului tau. Laboratoarele le au, testul Alex cred ca se cheama, sunt si altele.

De raceala ce sa zic, ca tot omu, daca te stii ca ai stat in frig, bei ceai cald, te imbraci bine, nu stai rece, si vezi cum evolueaza treaba intr-o saptamana doua.

| shyde a răspuns (pentru shyde):

Si baile fierbinti ajuta la astea. Ma desfund si ma relaxez foarte bine de la ele.