| euu90 a întrebat:

De vreo 3 zile mi a aparut ceva langa anus, este destul de marisor cam cat o maslina, este ca o punga, care se afla fix pe marginea anusului in exterior spre fesa stanga, este tare, este culoarea pielii, nu am sangerari la scaun, doar ca este incomod si cand apas pe el doare putin! Din cate am observat eu se vad niste dungi asa, niste vene, nici eu nu stiu cum sa ma exprim!

Imi cer scuze pentru eventualele greseri de exprimare, dar sunt disperat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un hemoroid extern.
Evită alimentele condimentate, constipația, statul prea mult pe scaun/ în picioare, etc.
Mergi la farmacie și cere un unguent, Hemorzon, aplici local prin mișcare blândă și în prealabil te-ai spălat cu apă călduță și săpun.
Pa, pa.

| euu90 explică (pentru Legiuitoarea):

Am gasit pe net o poza informativa care seamana cu ce am si eu... asa arata un hemoroid? http://imageshack.com/a/img24/17/hlx0.jpg

| Legiuitoarea a răspuns (pentru euu90):

Bună.
Da, așa arată. Mergi la un control medical, aici nu se tratează.
Pa, pa.

| euu90 explică (pentru Legiuitoarea):

Eram doar curios ce am, atata tot, normal ca o sa ajung la medic, eu credeam ca am abces perianal ala doar prin operatie pot scapa de el, pe cand un hemoroid mai sunt si alte tratamente pana a ajunge la bisturiu, multumesc frumos pentru tot! m-am mai linistit un pic!

7 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Probabil sunt hemoroizi... Nu ma pricep, dar in locul tau m-as duce la medic.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ai hemoroizi.

| euu90 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Esti sigur de asta? ca nu e abces perianal?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru euu90):

Abcesu doara rau. Dar hemoroizii nu sunt tari.