| Mihaimihaita85 a întrebat:

Buna ziua!

De vreo câteva luni de zile experimentez niste stări neobișnuit de ciudate in corp și anume un tremurat pe interior care se simte ca un cutremur al organelor. Nimic nu este vizibil în exterior. Parcă se simte undeva in zona pieptului până spre genunchi, nu știu, este o senzație ciudată care vine însoțită de valuri de căldură bruște însă nu tot timpul, depinde daca mănânc și ce mănânc. Uneori mă trezesc brusc din cauza acestor episoade de căldură ale corpului. Scaunul este moale și deschis la culoare tot de câteva luni de zile. Mai am dați în care simt că stomacul îmi fermenteaza iar balonarea este și ea prezenta uneori. Aceste simptome pot apărea chiar și pe stomacul gol. Tremuratul interior dispare la scurt timp după ce merg sa urinez sau daca eliberez gazele intestinale (pe care le am frecvent de tot câteva de ceva timp). De menționat că după consumul de alcool, acest tremurat din interior este și mai intens după câteva ore de somn, după consum însă dacă merg sa stau pe toaleta și elimin toxinele îmi revin și mă calmez. Am fost și la cateva controale la medic, ba la urgențe, însă toți mi-au dat diagnosticuri diferite: de la nevralgie intercostala, anxietate, pneumonie interstițială (pe care am tratat-o cu antibiotic), până la colon iritabil. Am făcut și analize detaliate la privat cu o lună in urma, iar rezultatele sunt bune. De curând am descris aceeași problema și unei farmaciste mai in vârstă și mi-a spus ferm convinsa că este fierea care se leagă cu ficatul și așa mai departe. Urmează să împlinesc vârsta 38 de ani in doua luni. A mai experimentat cineva așa ceva? Ce credeți că ar putea fi? Doresc doar răspunsuri concrete. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Simptomele descrise de tine sunt destul de vagi și pot fi cauzate de mai multe condiții de sănătate diferite. Este important să continui să consulți un medic pentru a obține un diagnostic precis și un tratament adecvat.

Tremuratul interior poate fi un simptom al anumitor afecțiuni ale sistemului nervos, cum ar fi tremurul esențial sau boala Parkinson. În plus, poate fi cauzat și de stres sau anxietate. Căldura bruscă sau bufeurile sunt un simptom comun al menopauzei, dar pot fi cauzate și de alte condiții, cum ar fi anumite boli endocrine sau cancer.

Scaunul moale și deschis la culoare poate fi un simptom al problemelor hepatice sau ale vezicii biliare, dar și a altor condiții gastrointestinale, cum ar fi sindromul de colon iritabil.

De asemenea, consumul de alcool poate agrava simptomele, inclusiv tremuratul interior. Alcoolul poate fi toxic pentru ficat și poate agrava problemele hepatice sau ale vezicii biliare.

În concluzie, este important să continui să consulți un medic pentru a identifica cauza exactă a simptomelor tale și a primi un tratament adecvat. Poți solicita și o a doua opinie medicală, dacă simți că nu ai primit un diagnostic precis sau un tratament adecvat.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie si spune i lui, el te va consulta