| alinaa765 a întrebat:

Buna ziua! Din ianuarie pana acum am facut 3 radiografii la plamani, iar acum urmeaza un CT cap si gat pentru niste ganglioni… Ei zic ca nu e nimic insa se poate sa se faca cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.In prezent tehnologia si aparatura au evoluat mult, deci nu, riscul sa faci cancer de la radiografii sunt minuscule, oricum nu-i ca si cum le faci zilnic.Doza de radiatii de la una singura nu te afecteaza cu absolut nimic, asadar nu ai motiv de ingrijorare.

| alinaa765 explică:

Am astm si am avut plamanul colapsat. A fost nevoie de acele radiografii iar CT ul la gat deoarece am 2 ganglioni care nu dispar. Intrebarea mea e daca reprezinta atatea radiatii o problema

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alinaa765):

Daca medicul ti le-a recomandat inseamna ca e ok dar nu trebuie sa faci in fiecare luna CT sau radiografii, cu cit le faci mai rar nu se va intampla nimic, ce varsta ai? Iar pentru astm nu folosesti spreiuri pufuri care le dai in gît cand ai criza de astm