| PaulaPaulayt1 a întrebat:

Buna ziua, este cineva pe aici suferind de tulburarea de personalitate borderline? daca da, ati facut terapie? a avut rezultate bune? cum faceti fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Avem numai oameni perfizi, prefăcuți langa noi și de aceea! Subconștientul nostru știe acest lucru! Oameni din familie care îți spun că te iubesc, dar așa de ochii lumii, de fațadă! In realitate nimeni nu prea vrea sa te vadă mai bine decât ei, majoritatea se bucura că ești la pământ!
Înseamnă că și eu sunt puțin așa că și eu am nevoie de așa ceva!

13 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Eu am depresie și anxietate, agorafobie. Tulburarea asta e destul de frecventa! Pe tiktok am văzut că multe fete deștepte au ajuns internate la psihiatrie de la așa ceva,posta și relata cum era acolo la Trilulilu.
Nu se poate vindeca, o poți fost trata. Ai nevoie de afecțiune, asta o sa te ajute mai mult decât orice, sa fii înțeleasă, sa nu fii judecată.

| BlueBell07 a răspuns:

Dar una care te invita la mare 10 zile si cand ajungeti acolo, vrea inapoi acasa, ce tulburare mintala o fi avand?

| PaulaPaulayt1 explică (pentru BlueBell07):

Te ai gandit ca poate nu ii facea placere prezenta ta? zic si eu, poate o fi unul din motive. Tu ar trebui sa stii mai bine.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Mindfulness):

Voi merge la psihoterapie desi e costisitor si sa fii judecat e normal, pentru ca si comportamentul unui borderline lasa de dorit. Cat despre afectiune, nu oricine e in stare sa o ofere la nivelul de care noi avem nevoie. Practic suntem ca niste copii mici in mod constant avand nevoie de atentie, iubire si validare. Trist

| LisaJulie a răspuns:

Am cunoștințe! Tu ce simptome ai? Sa nu o confunzi cu altceva! Recomand un terapeut bun

| PaulaPaulayt1 explică (pentru LisaJulie):

Am fost diagnosticata de un psihiatru acum 4 ani dar e din adolescenta. Ca simptome as putea spune relatii intense si instabile cu cei din jur, crize de nervi daca observ ceva cat de mic care imi arata ca celuilalt nu ii pasa de mine sau observ ceva in mimica, in comportament. Impulsivitate, cheltuit iresponsabil. De multe ori mi se pare ca lumea are ceva cu mine sau ca face remarci negative despre mine desi ei nu au nici o treaba. Am avut si abuz de droguri, recunosc, de alcool inca... promiscuitate in relatii si mai multe. Mi s-a pus si diagnosticul de bipolaritate mixta dar mi-a explicat cineva specializat ca nu are nici o treaba, e doar borderline.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Mindfulness):

Sa stii ca oamenii de langa noi sunt perfizi, ai dreptate intru totul.Dar banuiesc ca si noi fiind oameni mai facem cateodata asa...

| Mindfulness a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Mai facem da nu intenționat ca ei, noi mai facem că aveam unele probleme. Eu nu pot sa fiu un om fals nici dacă joc teatru! Le zic multora in fața adevărul sunt urat de multi oameni din cauza asta! Unii nu accepta sa le zici adevărul în fața, te dușmănesc toată viața dacă o faci, dar când o fac ei nu mai e nimeni de vina și de condamnat!

| Mindfulness a răspuns:

Mulțumesc pentru funda domnișoara Paula.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru Mindfulness):

Cu drag.

| BlueBell07 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Pai ea m-a invitat, nu eu! Eu am acceptat invitatia ei. La ce m-a invitat daca nu-i facea placere prezenta mea? Si ce avea cu mine, de fapt?

| BlueBell07 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Eu nu am fost foarte incantata de propunerea ei, dar a insistat pentru ca acolo sa aiba acest comportament stupid. Eu sunt o persoana simpatica, linistita, cu bun simt. Nu inteleg de ce nu i-ar face cuiva placere sa fie in prezenta mea. Asta e o remarca nepoliticoasa. Dar repet, ea m-a invitat pe mine si asta inseamna ca ii place prezenta mea. A avut ea un motiv sau un interes sa faca ce a facut. remarca ta este stupida.Nu stii realitatea mea, dar vorbeste gura fara creier ca sa jignesti fara rost. Nu ma asocia pe mine cu o pramatie.

| PaulaPaulayt1 explică (pentru BlueBell07):

Imi cer scuze ca te am suparat, si mie mi s-a parut oarecum urat sa spui ca ar avea o tulburare psihica doar din acest motiv, cu aceste lucruri nu e de glumit. Daca nu a vrut sa mai stea probabil are motivele ei.