| danamarin a întrebat:

este permis contactul sexual daca partenera are o rana pe col, cervicita, dar nu urmeaza niciun tratament momentan? as vrea sa imi raspunsa cineva care cat de cat este avizat, nu sa isi dea oricine cu parerea. multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bebitzuluy a răspuns:

Intreaba medicul ginecolog(cea mai buna solutie)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Partenera trebuie sa faca tratament cat mai urgent pentru o rana pe col. Orice zi fara tratament este un pas catre cancer. Contact sexual nu puteti avea daca nu face tratament. Cand va incepe tratamentul, puteti avea contact sexual dupa primele 14 zile de tratament, dar numai cu prezervativ.

Abh
| Abh a răspuns:

Tratament de urgenta, examen Papanicolau pentru depistarea leziunilor precanceroase, analize de secretie. Nu faceti sex pana nu e vindecata.

| kr.mdy a răspuns:

Atata timp cat nu o deranjeaza la contact.nu vad de ce nu. Daca stie ca apare disconfort si usturimi atunci sa se abtina.

| danamarin explică:

Pentru toti doctorii care si-au dat cu parerea la intrebarea mea as vrea sa le spun ca am fost la unul dintre cei mai buni doctori in domeniu si l-am intrebat daca este permis contactul sexual si cat e de grava problema asta. DA! ESTE PERMIS CONTACTUL SEXUAL! si pentru varsta mea nu reprezinta nicio problema aceasta rana pe col. a fost o prostie pentru ca am postat o intrebare pe forumul asta neavizat la care raspund doar persoane neavizate. din cauza voastra se arunca oamenii de pe blocuri, pentru ca spuneti numai porcarii.