| Ghetu_Alex_1997 a întrebat:

Bună Ziua! Eu am avut o fractura la incheietura.Acum o luna ghipsul meu a fost înlăturat.De o săptămână a început sa ma doară iar mana dar nu ma doare oricând decât când o țin în anumite poziții.Este normal? Înainte de săptămână trecuta nu mai simțeam nicio durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fractura nu este inca sudata si dureri de acest fel vor mai apare, cand soliciti incheietura aceea sau ridici greutati cu ea.
Practic, cel putin 6-12 luni nu ai voie sa ridic mai multde 1kg cu mana aceea, nici sa tragi sau sa faci efort cu ea.
Atentie, statul pe computer si in principiu pe tastatura computerului, trebuie sa fie de maxim 1 ora pe zi, sau cat mai putin posibil, fiindca si acela este un efort masiv pentru incheietura.
De altfel o sa simti durere, de fiecare data cand nu esti cuminte si pentru fiecare zi de durere, trebuie sa iei o pauza de cateva zile, de repaus (nefolosirea a mainii si incheieturii respective).

| Ghetu_Alex_1997 explică (pentru Violleta2022):

Am luat o pauza acum nu mai simt nicio durere dar tot nu sunt 100 la suta vindecat

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ghetu_Alex_1997):

Nici nu ai cum sa fii vindecat, ca-i mult prea devreme.
Vindecarea completa se realizeaza in foarte multe luni.
Rabdare si recuperare usoara!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am mana stanga si piciorul stang fracturate de acum 40 de ani. Si astazi ma dor. N-ai ce face.

| Vântulalb a răspuns:

Fractura la incheietura! Cea mai parsiva. Se reface greu.
Stiu pe cineva cu fractura similara. Dupa ce a dat ghipsul jos mana s-a umflat si au inceput durerile. Medicul i-a recomandat inca 6 saptamani fara sa foloseasca mana. Nimic nu ii ajuta. In fine, o farmacista batrana i-a recomandat masaj zilnic si comprese cu apa sarata. Dar in loc de comprese, a facut solutia si a bagat mana cu totul intr-un vas mai mare. Dupa 6 saptamani nu mai avea dureri. Dar a durat cam un an sa se refaca.

| pashkal a răspuns:

Pai daca ti-au dat aia ghipsul jos nu inseamna ca gata ai terminat. Inseamna ca fractura a ajuns într-un stadiu in care osul s-a refacut într-o oarecare masura si nu mai este nevoie de ghips sa-l mai tina fixat dar nu poti sa o folosesti normal, ca si cum o foloseai înainte sa ți-o rupi ca osul inca se regenereaza si daca nu il lasi in pace sa se regenereze cum vrea el atunci o sa te doara pentru ca nu se face cum trebuie. Ca sa iti dau un termen asa din burta de la mine cam un an ar dura sa se refaca complet dar eu nu sunt doctor asa ca nu te baza pe termenul asta. Daca chiar esti curios du-te la doctorul de familie si intreaba. Daca ti-e rusine suna cu numar necunoscut la clinica. Orice faci, lasa mana in pace ca dupa creste stramba.

| MaestrulMetamorfozei a răspuns:

Nu o mai tine in pozitiile alea in care mana te doare.