| RoxanaGhost a întrebat:

Imi pot vopsi parul avand in vedere ca la nivelul scalpului am avut candva in jur de 6-7 umflaturi tari dar nedureroase(gen chisturi sebacee),carora nu le-am dat importanta, dar intre timp au disparut iar numarul lor s-a redus la doar 2-3?(acum doi ani am slabit -14kg si din aceasta cauza presupun). Mentionez, ca am fost la medic acum 2 ani si jumatate, iar acesta mi-a recomandat o biopsie.Am refuzat biopsia si dupa acesti 2 ani, am ramas doar cu 2-3 chestiute din astea.Deci m-as putea vopsi fara probleme sau ar fi vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, presupunând ca am înțeles corect, ai refuzat sfatul unui doctor pentru o viitoare intervenție chirurgicală, și totusi, ți-au dispărut două dintre excrescențele respective, fără sa menționeze posibilele riscuri sau tratamente ale acestora? Adică nu a menționat nicio cale de tratament decât o intervenție chirurgicală?
Ăsta da doctor! Pe bune! Respectele mele pentru ca și-a terminat treaba in doi timpi și trei mișcări laughing

In fine, dubios faptul ca ți-au dispărut peste noapte.
Oricum, chisturile sebacee nu aduc complicații și de obicei se vindecă de la sine, fără un tratament propriu-zis - așa cum și-a aruncat cu părerea domnul doctor. laughing
Dar totusi, putem vorbi și despre o infecție HPV sau doar o acnee in antecedente. Și necesita intervenții speciale.

Dar dacă sunt nedureroase nu prea ai de ce sa-ți faci griji. Folosește pentru vopsirea parului substanțe cât mai puțin chimice și o sa fie in regula.

Saluturile mele! happy

| RoxanaGhost explică (pentru anonim_4396):

Revin cu un mic update.M-am vopsit ieri.Nu am avut nicio reactie, parul nu mi-a cazut si vopseaua nu mi-a afectat chisturile.

2 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Ar fi mai bine sa ceri sfatul unul medic dermatolog.Personal mi-ar fi teama sa ma vopsesc daca as avea o astfel de problema.Eu iti spun parerea mea, tu faci cum doresti si cum consideri ca este mai bine.Totusi cred ca este nu este indicat sa te vopsesti. Dupa parerea mea, sanatatea este mai importanta decat colorarea parului.Iti doresc multa sanatate.