| CoSmInxD25 a întrebat:

Imi puteti explica ce e aia mancare slaba (sau usoara ) si mancare grea? nu am gasit nicaieri si chiar sunt curios.Si daca puteti sau daca stiti dati va rog di exemple (gen la stiri zicea ca drobul e mancare grea.)Multunesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Mancarurile grele sunt cele care contin multe grasimi, dar si acelea care le spunem noi "copioase"(sau a manca pana nu mai poti) fie ca au grasimi* sau nu.

Grasimi = carne, lapte. oua, branza, (grasimi animale si chiar vegetale).

Noi niciodata nu trebuie sa mancam mancaruri grele. Nu e vorba ca ne-ar durea stomacul (ca pe cei mai multi nu-i dor la astfel de mancaruri); ci e vorba de suprasolicitarea atat a stomacului cat si a multor altor organe interne(fiere, ficat, pancreas, etc).
Toti oamenii trebuie sa invete anatomia(organele ce compun organismul uman), si cu cat mai mult fiziologia(cunoasterea functionarii acestor organe).
Noua ne plac carnea si grasimile; dar multi nu stiu ca ficatul nu poate procesa grasimile nesaturate (carne, lapte, oua, branza). Si ce nu se proceseaza se depune:
-colesterol(grasimea din interiorul vaselor de sange)
-trigliceride(adica grasimea din sange -sau sange gras)
-grasime viscerala(adica ficat, inima, rinichi, pancreas, etc, incarcate cu grasime si bineinteles, functioneaza greu)
-grasime abdominala(adica ce-a de sub piele numita si 'celulita').
Drobul nu e sanatos deloc chiar daca e bun doar la gust. Noi trebuie sa ne schimbam gusturile.
Atentie si la oua; un galbenus de ou contine colesterol cat un pachet de unt. A mancat cineva un pachet de unt la o masa? Nu; dar mai multe oua da. Se mai pune oua si la cozonac, se mai pune si la drob, se mai pune si la prajituri, se mai pune si la ciorba, mai ciocnin si vreo doua, si uite-asa nu putem sti numarul de oua consumat la o masa. Pai degeaba se pregatesc ambulantele de sarbatori?
Exista si drob vegetal.
Oamenii cand se gandesc la produse vegetale, se gandesc la soia aceea de pe rafturi care nu are nici gust nici miros. Soia este buna. Produsele vegetale daca sunt facute dupa cartea aceasta http://www.viatasisanatate.ro/carte-de-bucate-herghelia mananci de stă mâța-n coada. :) Sunt si gustoase si sanatoase.
Noi trebuie sa mancam bine dimineata, potrivit la pranz si seara(daca mai mancam seara) sa fie ceva usor.

3 răspunsuri:
| Kiddddddddd88 a răspuns:

Hello. deci mancarea grea la stomac e cea care se digera mai greu. Drobul vine ft greu la stomac pentru ca e facut din mai multe produse ce contin carne etc. Asta inseamna! happy

| piticaa9 a răspuns:

Mancarea usoara este cea care nu te doare atomacul. Ex: oua fierte, lapte, gem, rosii, castraveti etc. Mancarurile grele sunt cele care se digera mai greu. Se spune sa nu mananci mancaruri grele seara deoarece o sa te doara stomacul. Mancarurile grele sunt cele mai ales din carne. Fundita happy