| SpooJeeSmen a întrebat:

In iarna incepusem sa beau doar apa, dar cand mai ieseam in oras (cateodata) luam cola. De vreo 2 luni am inceput sa beau coca cola zilnic. Inainte aveam acasa sprite, nestea, aloe vera.
Acum 4-5 zile am simtit cum incepuse sa-mi bata inima tare, puternic (saptamana trecuta nu prea am consumat coca cola, mai mult alcool).
Ieri pe la 12 am baut ~0, 5l cola, apoi am fost pasager pe motocicleta dupa mult timp (5 ani probabil), dupa 3-4 min de mers ma dureau picioarele si i-am spus, in urmatoarele 2 min m-am dat jos de pe motor si aveam picioarele amortite si de abia stateam in picioare, precizez ca mi-a fost putin frica.
Peste cateva ore am mai baut 1l si ceva de cola, la un moment dat cand statusem prea mult in soare mi se facuse putin rau si am mai baut putina cola sa ma hidratez.
Aseara, incepuse sa-mi bata inima repede fara motiv (nu mi se intampla asta), apoi, dupa un sfert de ora, am simtit niste dureri in zona inimii, insa usoare.
Acum inca imi mai bate inima puternic si simt o usoara durere.
Precizez ca am suflu sistolic de la nastere.
1.Care ar fi motivul pentru care mi-au amortit picioarele?
2.Presupun ca e de la coca cola, ce ar trebui sa fac sa nu mai am bataile inimii atat de puternice?
3.E grav? Nu mi s-a mai intamplat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zaharul ridicat duce la amorteli maini si picioare, inlocuieste cola cu apa

| doctorandus a răspuns:

1. Cafeina sub 20 ani nu e buna.

2. Bea Cola fara zahar (Cola Zero). Eventual decafeinizata (aia aurie).

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Din câte observ, ai „dezvoltat" o tipologie de dependență. Încearcă să bei din ce în ce mai puțin până nu mai bei de loc! Redu câte puțin în fiecare zi!
Nu-ți recomand să te lași instant!
În fiecare zi încearcă să consumi măcar cu 1% mai puțin decât în ziua precedentă și încearcă să-i compensezi lipsa cu apa, care este mai „ok".
Sănătate!

| Sonia822 a răspuns:

Cola nu hidrateaza laughing Poti spune despre cola ca otraveste. Coca Cola, dupa numele ei, are coca- cauta pe net articolele happy De aceea iti da dependenta si bei cu butoiul. In timp te vei imbolnavi grav. Stiu pe cineva ca tine, in prima faca i s-au strepezit dintii de jos. Apoi boli de stomac. Era sa faca si accident cerebral. E un cocktail de chimical.e Nu e suc de fructe, sa te tina sanatos.

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Vezi raspunsul meu de mai sus: fructele sunt sanatoase, dar nu sucurile de fructe.

| Adrian5575 a răspuns:

Durerea picioarelor este din cauza ca ti-a fost frica si ai stat cu picioarele incordate. In legatura cu inima, mergi la doctor.

| Daniel323 a răspuns:

Eu beau dor apa plata.Nu pot sa-i inteleg pe drogatii de coca cola care isi termina ficatul cu cele 150 grame de zahar/litru de coca cola.

| doctorandus a răspuns (pentru Daniel323):

Lol, ia cauta cate grame de zahar pe litru are sucul de portocale (fresh, nu la pachet).

| Daniel323 a răspuns (pentru doctorandus):

Cine a zis ceva de sucul de portocale.Eu beau apa plata si bere.de fapt mai multa bere decat apa plata.