| AdiMihai25 a întrebat:

,
În urma unui rezultat ECOGRAF Abdominal a rezultat o bila lenesa,,(mai strâmbă din nastere,zice doctorul -cu un fel de mal depus sub forma de grăunte...
Din spusele dumnealui zice ca nu se pot elimina, din majoritatea pacienților care s au intors înapoi le aveau din ce in ce mai mari,nici decum sa le fi eliminat cineva până acum...
,, Mi a zis ca e o fiere buna,, doar fiind lenesa, a adunat aceasta problema,,
Pe parcurs daca e sa creasca acele pietricele doar atunci poate va fi nevoie sa fie scoasă... până atunci sa mai ajut bila cu cate o pastilă (colebil etc
Ce credeti ca se pot elimina pietrele/mal/calcar ce o fi de la fiere?

Alta problema care m-am mai dus, ar fi o durere in partea stanga,,
Ceea ce a urmat ca rezultat doar intestin balonat, ceea ce nici aici nu mai zis mare lucru decât niste pastile de balonare si pe parcurs sa vedem daca mai persistă durerea.
Un alt pas pe care mi la mai oferit este consultul unui gastroEnterolog, pentru a examina mai bine intestinele...
Ce părere aveți despre acest caz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Da,se pot elimina. Era parca o metoda

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere am putea avea în plus în raport cu medicul care te-a examinat pe viu, care să te ajute să îți rezolvi problema? El însuși te-a trimis la un medic specialist în domeniu, care te poate ajuta cu investigații suplimentare. Noi putem să ne dăm cu părerea, o părere de nespecialiști. Acele pietricele de la fiere sunt depuneri legate de un regim alimentar, și pot să fie rezolvate cu un regim alimentar care să le dizolve.
Aici am găsit cele mai multe informații care te pot ajuta să te edifici, de la un site specializat, nu păreri.
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/litiaza-biliara
De aici rezultă că balonarea poate veni de aici, de la fiere.