Întrebare recomandată | MYHAELAEDY a întrebat:

Buna ziua la toata lumea am o mare problema ieri am primit cea mai rea veste din viata mea..mama mea are 50de ani si a fost diagnosticata cu mamelon malign la san a fost la 3 medici si toti i-au dat acelasi raspuns de la noi la Suceava a trimis-o la Cluj pentru mai multe investigatii. Va rog daca stie cineva sau poate cunoasteti cazuri asemanatoare imi este teama ca poate fi cancer si as putea sa o pierd nu stiu ce sa ma mai fac ma simt neputincioasa pentru ca nu o pot ajuta in nici un fel noi suntem o familie modesta cu posibilitati mai mici mai am un frate si 3surori din care cea mai mica are doar 4anisori mie teama sa nu o pierdem pe mama o sa facem tot posibilu sa mergem cu ea la Cluj dar pana atunci nu pot sa stau linistita exista vindecare pentru asa ceva? sau poate stiti voi mai multe despre aceasta boala stiu.o sa spuneti mergeti la medic dar medici de la noi a trimis-o de la unu la altu fara nici un rezultat pana o sa ajungem cu ea undeva mai departe ma omoara aceasta neliniste sufleteasca ..Va multumesc ...si multa sanatate la toata lumea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este foarte trist, dar stiu ca daca e malign, nu este atat de grav..incearca sa te mentii si sa fii tare pentru incurajarea mamei. durerea cea mare este atunci cand posibilitatile finaciare lipsesc cu desavarsirestraight face sunt si medici cu buna credinta si foarte umani, dar nu prea ii gasim aunci cand avem nevoie, sa va interesati la medicul de familie, daca din intamplare cunoaste un medic la cluj care ii poate oferi ajutor mamei tale si pe bani putini.
Multa sanatate/incredere in bunul Dumnezeu/roaga-te si o sa fie bine...
Fara credinta, nimic nu se face
O zi frumoasa sa aihappy

| MYHAELAEDY explică (pentru caramela):

Multumesc mult!

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru caramela):

Corect!

| mgtow a răspuns:

Poate sa fie cancer, dar conteaza sa primeasca sprijin de la voi in timpul restant care il are de trait.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, aşa cum spunea şi @keηu, sunt posibile doar 2 diagnostice : Boala Paget mamară ( dacă este afectat doar mamelonul ), sau este vorba de "Melanom malign" :(

Oricum, având în vedere că este o afecţiune malignă, este vorba de cancer ( tumoare canceroasă ) :(

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.divahair.ro/......amelonului

http://dictionar.romedic.ro/melanom_malign

Este indicat să o duceţi cât mai URGENT la Cluj pentru confirmarea diagnosticului şi intervenţia chirurgicală!

Cu cât este efectuată mai devreme intervenţia chirurgicală, se EVITĂ afectarea ţesuturilor din jur şi şansele ca tumoarea să recidiveze sunt mult mai scăzute!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Malign = cancer

Esti sigura ca e vorba de mamelon si nu de melanom?

Cand vorbim de cancer in peste 99% din cazuri discutam despre o remisie, nu despre vindecare. Vindecarea totala este o raritate si este posibila doar in cazurile incipiente si doar in urma unei rezerectii chirurgicale care sa fi scos toate celulele canceroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am auzit de "mamelon malign". Mamelonul este sfarcul sanului. Poate ai vrut sa spui "Melanom malign " Sau daca intr-adevar mama ta are o afectiune a sfarcului de la san atunci cel mai probabil este vorba despre Boala Paget mamara care este o forma de cancer de san ce afecteaza mamelonul. Din fericire aceasta forma de cancer se poate trata chirgical ca si orice forma de cancer la san. Fie se indeparteaza tumorele fie se face mastectomie radicala. Sunt foarte multe femei care au scapat de cancer la san prin extirparea sanilor definitiv.

| MYHAELAEDY explică (pentru anonim_4396):

Posibil sa ma fi inselat si sa fie melanom o sa ma uit mai cu atentie pentru ca ea are un nodul aproape la subrat deci nu la sfarcul sanului..multumesc pentru raspuns

| anonim_4396 a răspuns (pentru MYHAELAEDY):

Atat malign cat si benign inseamna cancer. Diferenta este ca cel malign este de oricine feminina ca sa zic asa si se poate inmulti sau recidiva iar cel benign de origine masculina, nu face acestea. Si da, un nodul la sub brat este uneori un semn de cancer la san. La astfel de afectiune se aplica intodeauna interventia chirurgicala pentru indepartarea tesutului malign ori mai sigur se face mastectomia totala, adica indeparteaza intreaga glanda mamara care contine tumora canceroasa dupa care pacientul va avea nevoie de radioterapie, chimioterapie sau terapie hormonala. Nu trebuie sa disperi si sa te gandesti la ce este mai rau. Cum am mai spus sunt foarte, foarte multe femei care au scapat de cancerul la san si duc o viata normala mai ales acum cand se pot face acele implanturi de sani. Ii doresc insanatosire si ridica fruntea sus, printr-o atitudine trista, negativa nu o sa o ajutati cu nimic pe mama voastra, ba dimpotriva o sa fie amarata si suparata si probabil mai putin concentrata asupra problemei.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Benign nu inseamna cancer. Tumorile benigne sunt cele bune, adica care nu au capacitatea sa se extinda si la alte tesuturi. Tumorile maligne sunt toate canceroase, adica au posibilitatea sa se extinda si la alte tesuturi prin metastaza pe cale limfatica.
Ce spui tu cu masculin si feminin este aberant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu este adevarat! Tumora benigna presupune celule canceroase ca si cea maligna dar nu se extind. Trecerea timpului poate determina transformarea unei tumori benigne in una maligna. happySe spune ca tumora benigna este mai buna fata de cea maligna tocmai pentru faptul ca acele celule canceroase nu se extind si nu pot recidiva. Adica un tratament chirurgical care presupune extirparea tumorii duce la insanatosire. Dar cum am spus mai inainte, un cancer benign se poate transforma intr-unul malign daca nu este luat din timp.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toate tumorile benigne se pot transforma in tumori maligne. Exista tumori benigne cu risc crescut de malignizare (polipii rectali de exemplu) si exista tumori benigne cu risc foarte scazut (aproape inexistent) de malignizare (cum ar fi verucile).

| anonim_4396 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa este, aici ai dreptate, nu toate se pot transforma si nici nu am sustinut acest lucru. Am zis ca o tomora benigna SE POATE transforma intr-una maligna. Se poate transforma, nu ca se transforma obligatoriu.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, asa cum esti tu acuma si fratii tai, asa au fost copiii mei cand eu am fost operata la inima pe cord deschis. Fata mea avea 9 ani si baiatul 4 ani. Indiferent ce ar avea mama ta,, tu sa ceri ajutorul de la Bunul Dumnezeu prin multe rugaciuni, sa o salveze pe mama ta, exact cum a facut si fiica mea. Fara Medicul Suprem Dumnezeu nu facem chiar nimica! O voi aminti si pe mama ta in rugaciunele mele, sa ii dea sanatate. Macar cu atata o pot ajuta. Tu sa fii tare, si sa nu o suparati pe mama voastra, si sa o ii dati cat mai mult curaj mamei voastre ca va fi mai bine. Va sunt cu sufletu si inima langa voi!

| MYHAELAEDY explică (pentru Daalalifnuunalif):

Asa vom face va multumesc din suflet multa sanatate!

| missandrab a răspuns:

Melanomul malign este cancer, cel benign nu este cancer. Dar daca mama ta este in faza de inceput, se poate trata, se poate opera. Mama mea avea noduli la san, s-a operat de 3 ori si tot i-au aparut, dar era o forma benigna. Stiu ca operatiile astea, ar trebui macar sa fie decontate de stat...

| MYHAELAEDY explică (pentru missandrab):

Multumesc mult ..doar ca mama e o persoana foarte fricoasa nu a avut niciodata nici un fel de operatie si refuza aceasta operatie nici noi nu stim ce ar fi mai bine sa facem daca se opereaza si se intampla ceva o sa dam vina pe noi copii pentru ca am indemnato sa o faca daca nu se opereaza si tot se intampla nenorocirea iar nu e bine sincer nu mai stiu ce sa fac nici nu mai pot sa gandesc sunt disperata ma omoara numai gandul ca as putea sa o pierd!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru MYHAELAEDY):

Doar operatia e singura sansa, si asta daca se duce cat mai repede la medic. Fiecare saptamana pe care o amana poate cantari decisiv, din pacate. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar asta este tristul adevar.

| missandrab a răspuns (pentru MYHAELAEDY):

Mama ta va trebui sa inteleaga ca e in joc viata ei si viitorul copiilor ei! Nu e o operatie periculoasa, daca se poate opera. Pana la urma, medicii vor sti mai bine ce trebuie facut! Sanatate!