| Maronica a întrebat:

Bună ziua!
Lucrez într-un magazin care comercializează pui și de foarte mult timp am eczema pe ambele mâini, strănut, îmi curge nasul și mă mănâncă pielea. Uneori am și o stare generală proastă, dureri de stomac și lăcrimare a ochilor.
Credeți că am alergie la puful puilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uff, poate ar trebui sa porti manusi de plastic.
Pare a fii alergie!

| Maronica explică (pentru Violleta2022):

Nici purtarea mănușilor nu mă ajută.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maronica):

Da, ai dreptate, este o alergie si nu ajuta manusile, trebuei evitats a respiri acel aer si sa atingi pasarile. asta daca alergia este de al ele, desii ar putea fi de la polen, ca-i perioada de primaavara cand polenul zboara si este peste tot.
ia-ti niste Telfast sau Claritine de la farmacie!
Doar 1 pastile pe zi, te ajuta!

| Maronica explică (pentru Violleta2022):

Am mâncărimi îngrozitoare de mâine doar când pun mana pe ei

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maronica):

Este posibil dupa cum spuneam, sa fie de la pui, sau sa fie de la polen si orice ai atinge, sa-ti dea starea de mancarime.
Ia o pastila de ANTIHASTAMINA, orice gasesti la farmacie: TELFAST sau CLARITINE sau ZYRTEC

| sierra1 a răspuns:

"un magazin care comercializează pui ...Credeți că am alergie la puful puilor?"

ia-ți câteva zile libere și dacă simptomele incetează, aia e cauza!

| Maronica explică (pentru sierra1):

Este și foarte mult praf, praf de-a sacii care au concentrate.
Cred că sunt nevoită să renunț, mă lupt cu aceste simptome de la începutul lunii martie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maronica):

Ai alergie la praf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie expunere la alergeni au paraziti din carne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strict din cele descrise...
1. "Eczema pe maini" nu ofera prea multe informatii despre localizare, forma, culoare, aspect, etc. Poate fi o dermatita de contact sau un eritem sau... etc.
2. Rinoreea apoasa si pruritul sunt ambele simptome specifice pentru reactii alergice, asa ca probabil ai intuit corect despre ce ar putea fi vorba.

Recomandarile ar fi urmatoarele:
1. Mergi la medicul de familie pentru trimiteri catre:
A. Alergolog
B. Dermatolog

2. Poarta masca FFP2 sau 3, la munca sau in mediul despre care suspicionezi ca ar contine alergenul.

3. Daca eczemele sunt strict la nivelul mainilor (nu pe antebrate, coate, brate...), foloseste manusi de protectie (nitryl sau latex, alegerea e a ta).

Daca simptomele persista sau se agraveaza, iar pruritul si eczemele se accentueaza, iti recomand urmatoare schema de tratament insa doar pana te vede un medic dermatolog / alergolog sau macar medicul de familie (care vede cu ochii lui acuzele medicale).

RP1/ Clorfeniramina cp 4mg, 1cp x 2/zi, timp de 5 zile
RP2/ Famotidina cp 40mg, 1cp/zi seara, timp de 5 zile
RP3/ Clorocalcin picaturi, 2-3 picaturi in fiecare nara x 3/zi, timp de 5 zile
RP4/ Fenistin gel, 2-3 aplicatii locale x 3/zi, la nevoie (prurit intens)

RP5/ Triderm crema 15mg, aplicari locale in strat fin de 2-3 ori/zi (numai in cazul in care eczmele amintite nu sunt pruriginoase si sunt mai degraba ca niste iritatii persistente ale pielii).

Nu uita sa te programezi la medicul de familie.

| Anonimul151 a răspuns:

Este posibil. Daca nu ai alergie la puful puilor, e posibil si din cauza cum vine primavara (din cauza polenului.) Stai linista, nu e ceva grav), de starea proasta majoritatea persoanelor o au

| Dintrebare a răspuns:

Bun, eu as recomanda sa faci un test alergologic ca sa stii daca faci alergie si daca da, la e faci alergie. Exista medicamente care ajuta. Sau poate nu e alergie ci altceva. Dar oricum trebuie sa stii. Nu are rost sa continui sa stai asa pentru ca suna ca si cum ar fi inconfortabil

| CristyMaxCT a răspuns:

După părerea mea, da. Mai bine vizitați un medic pentru a vă spune amănunțit.