| al3x4ndru95 a întrebat:

Bună ziua. M-i s-a facut un nodul pe sanul drept exact sub sfârc, nodulul este putin dureros si am fost la medicul de familie. Si am primit un bilet de trimitere dar mi-a spus ca nu e nimic. Si sa nu-mi fac griji ca el nu vede nici o schimbare a sanului.si nu simte nimic. Dar aseara m-a durut putin mai tare si am citit undeva sa strang de el... si cand am strans a curs un lichid transparent si lipicios. sunt barbat si am varsta de 29 de ani am sani puțin dezvoltați de mic.cateodata am impresia si ca respir mai greu dar fără tuse sau ceva. Doar am o impresie ca ma apasă ceva deasupra de sanul drept. Și simt ca si o durere pe coaste.
Credeți că ar putea fi cancer la san?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 12Lunipecer a răspuns:

Din câte știu eu, poate fi. Simptomele specifice sunt: scurgerile mamelonare, sânul drept mai frecvent afectat, durere la nivelul tumorii (destul de rar). Fugi la doctor, dacă nu ai făcut-o deja. Recomandarea mea.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Eu zic să mergi la privat să plăteşti un sonograf să vadă ce e acolo. În primă fază.

Zici că ai sânii mai dezvoltați, deşi eşti bărbat: asta se numeşte ginecomastie. Ar fi bine să primeşti un bilet de trimitere la un endocrinolog şi să îți facă nişte analize să afle de ce. Asta în sine este un aspect important.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Ai bilet de trimitere, du-te la specialist.