| Enulescu_Sorin_1973 a întrebat:

Buna ziua ma numesc Florica am 51 ani sunt de un an în Spania și am o problema de cateva luni am scurgeri abundente și acum mi-a venit ciclul de doua ori într-o luna. Am fost la o clinica particulara și mi-a făcut un ecograf și un papanicolau și mi-a zis că sunt la premenopauza și am ovarele f mici. Mi-a dat un tratament cu progesteron însă cand îmi vine ciclul ma doare f tare burta. Iar acele scurgeri între menstruații persistă. E ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ecografia a fost normala (fara tumopri in uter, trompe sa ovare) si testul Papanicolaou iese normal, atunci trebuie sa ai putina rabdare. Tratamentul isi va face efectulcam din a doua luna de administrare.
Poate fi o premenopauza, dar trebuie sa ramai in supravegherea ginecologului pana lucrurile se linistesc. NU uita sa faci si un examen al sanilor, mai ales daca nu ai apucat inca sa faci ecografie mamara anul asta

| AlexSalling a răspuns:

Poti sa mergi sa te interesezi la farmacie, exista un ceai pentru asta. Te scapa de scurgeri instant, stiu ce zic. Sigur trebuie sa il gasesti, ma gandesc ca au si acolo.

| AlexSalling a răspuns:

Uite un ceai care te scapa de asta, https://www.sanatatecuplante.ro/......turi.html. Ti-l poate trimite cineva pe cine ai in tara.

| Anonima6969696969696969 a răspuns:

Având în vedere vârsta ciclul trebuie sa se termine, ia No-spa norofen și fă ce poti pentru lupta cu durerea, o sa înceteze e cam... "ultima strigare"

| Patricia1996 a răspuns:

Matusa-mea care are 40 de ani are problema cu ciclul de doua ori pe luna de mult timp, dar nu ia tratament sau altceva. Dar pentru linsitea ta incearca sa mergi la alta clinica sa vezi ce iti zice.