| irina93 a întrebat:

ma numesc Irina, am 23 de ani si incep a va spune ca acum 4 saptamani am facut o operatie de amigdalite, fiind necesara din cauza infectiilor dese.Am fost cu fisa de internare la spitalul judetean unde domnul "doctor" (sef de sectie orl) m-a operat de amigdalite. Zis si facut, trecand de perioada dureroasa de dupa operatie, a doua zi mi-a dat drumul acasa, revenind dupa 9 zile de la interventie. Am venit si la control repezindu-ma ca isi pierdea "operatiile". Dupa alte 9 zile observ ceva schimbat si ma uit in oglinda imi vad gatul iritat si nu vad OMULETUL, OMUSORUL din gat, speriata ma duc la alt medic orl particular si acesta imi confirma faptul ca a fost RETEZAT la operatie... intrebandu-l daca afecteaza cumva lipsa lui, imi spune ca astesta este doar de ESTETICA si nu are niciun rol in cavitatea bucala. Am ramas uimita si am plecat acasa pentru ca nu aveam ce sa fac. Acum dupa 4 saptamani simt lipsa lui deoarece am probleme la inghitire, cu mancarea si bautul plus ca mi se usuca gura si nasul exagerat de mult. De multe ori simt ca si saliva urca inspre nas si nu se duce pe esofag in jos. AS VREA CATEVA SFATURI DE LA DUMNEAVOASTRA. Nu stiu daca voi primi vreo explicatie din partea medicului care m-a operat din moment ce nu m-a informat imediat dupa ce l-a taiat, macar sa ma fi atentionat! MULTUMESC FRUMOS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Plangere de malpraxis.
Dar as incerca-o cu un avocat.

| irina93 explică (pentru cristimihailov):

Si crezi ca as avea vreo sansa tinand cont ca e ditamai sefu de sectie

| cristimihailov a răspuns:

Nu conteaza cone este, dar datul in judecata pentru malpraxis (desi poate incadrarea ar putea fi mai dura) ar trebui sa o faci cu un avocat.

Sa fie mai dramatica problema. Poate poti sa obtii si un certifocat ca te afecteaza psihic. In fine, stie un avocat cum sa faca asta lacrimogena, ca lor le place drama.

Nu conteaza cine este el. Greseala inca se plateste.

| CuriousStuff a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu stiu de ce sare toata lumea pe dat in judecata pentru malpraxis fara sa mearga prima data sa vorbeasca cu medicul. Daca era atat de suprainfectat uvula incat medicul a considerat ca e mai bine sa o scoata, astfel scapand de organul care era sursa infectiei? Sau era necrozata... Sau stiu eu...

Romanii o iau usor pe urmele Americanilor, sarim cu procese pe medici. Pana la urma medicilor o sa le fie frica sa-si mai faca meseria de teama sa nu fie dati in judecata pentru ca nu le-a spus pacientilor ca pastila trebuie scoasa din blister inainte sa fie ingerata... Sa vad atunci ce ne facem.

| irina93 explică (pentru CuriousStuff):

Problema e alta mie nu mi s-a spus ca as fi avut infectie la uvula, facand investigatiile de dinanite de opeatie. am solititat operatia doar pentru amigdalite nu pentru alt ceva, cum ar fi polipi sau uvul... si ca urmare a acestei "erori medicale" eu nu pot inghiti corect si riscul de a ma inneca chiar si cu saliva cine raspunde? daca nu medicul asa cum ar fi trebuit

| irina93 explică (pentru CuriousStuff):

Problema e ca nu mi s-a dat nicio explicatie indiferent ca era afectata uvula sau nu pentru ca eu am solicitat o operatie de amigdalite nu polipi sau uvula... era mai corect sa-mi fi spus si sa ma fi atentionat cu privire la inghitit, mestecat. uscatul guri si a nasului.
E foarte usor de zis atat timp cat nu esti in pielea celui care sufera indiferent de situatie.

| cristimihailov a răspuns (pentru CuriousStuff):

Asa este. Dar nu a prezentat situatia in nici un fel.

Personal as prefera sa il dau in judecata. Oricum asigurarea poate sa il acopere.

Preferi sa fii operat de un asemenea medic si sa mai scoata ceva din tine din greseala?

| CuriousStuff a răspuns (pentru irina93):

Da, niste explicatii trebuiesc date sau cerute si doar dupa intervenit legal. Posibilitati sunt multe, in cazul operatiilor, daca doctorul gaseste acolo ceva care pune viata in pericol sau e mai bine sa fie scos o sa-l scoata. E de preferat varianta asta decat sa lasi pacientul sa se trezeasca, sa-i explici ca mai are ceva, pana atunci se mai agraveaza si sa mai anesteziezi odata si alta operatie... Dar cum am zis, prima data mergi si "cere socoteala" mediculi si doar dupa, daca nu iti da explicatii sau nu ti se par pertinente poti sa apelezi si la un avocat.

| CuriousStuff a răspuns (pentru cristimihailov):

Medicul, sef de sectie fiind nu o sa pateasca mai nimic oricum. Asigurarea, cum ai zis, o sa-i plateasca tot. Asa ca o sa continue sa opereze. Sef de sectie fiind mi-e imposibil sa cred ca a facut o astfel de greseala, in operatii am fost si am vazut ce se intampla, nu poti sa tai din greseala, iar daca o faci suturezi, nu tai de tot... Sigur exista o explicatie pentru ce s-a intamplat acolo.

Exista si posibilitatea sa fie ceva ruda cu Ciomu, nu bag mana in foc, dar un medic ajuns asa sus nu-si risca functia si statutul facand asa ceva. Si cum am zis, chiar daca atingea cu electrocauterul uvula (sau cu ce s-a operat acolo), exista posibilitatea sa o sutureze, daca era grav, nu o taia de tot.

Eu sunt foarte curios de explicatia medicului si bineinteles daca nu o da, dat in judecata cu surle si trambite, dar pana acolo ar trebui actionat mai amiabil.

| irina93 explică (pentru CuriousStuff):

Deci omuletul din gatul meu nu mai exista si nici macar urma lui sa se vada... a fost taiat de-a dreptul nici de cum ciopartit sau altceva.
Oricum o sa postez si raspunsul medicului in caz ca o va face sau nu!
Multumesc mult pentru sfaturi!

| CuriousStuff a răspuns:

E posibil sa fie o eroare medicala pentru care medicul trebuia sa-ti dea o explicatie, mergi la el si intreaba-l ce s-a intamplat. Nu cunosc patologii care sa necesite rezectia uvulei, dar este posibil sa existe, asa ca prima data e recomandat sa mergi la medic si sa-l intrebi ce s-a intamplat. Daca nu iti explica sau te repezeste exista mereu calea legala, cu un avocat si chemare in instanta.

Multa sanatate.

| vocea a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta trebuie sa depui o plangere la politie si la medicii superiori sunt chiar revoltat, sa imi dai nr medicului sa il sun, nu se poate asa ceva.

| BogdanLuca a răspuns:

Nu este malpraxis! Ceea ce aveti acum nu este din aceasta cauza!
Mergeti la consult medic de Fam.

| darrio2007 a răspuns (pentru BogdanLuca):

De unde le scoti, nepoate? Stii macar unde se afla amigdalele si la ce distanta sunt de omusor? Nu vorbi daca habar n-ai.

| Mdr a răspuns:

Il dai in judecata