| lapa a întrebat:

ma numesc Oana.Am 20 de ani, la 19 ani am observat ca in timpul ciclului mi se face insuportabil de rau, chiar pot lesina, ceea ce inainte nu era. Apoi, medicul endocrinolog, mi-a spus in baza unor analize ca s-a schimbat fonul meu hormonal, si ca acestea cauzeaza asa dureri.As vrea sa stiu daca se trateaza si cum anume(exemple de pastile), si daca o sa-mi pot reveni la ciclu normal ((fara dureri) precum a fost cindva.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu lua medicamente pe baza de hormoni dupa indicatii pe internet. Ceea ce altcuiva ii face bine, pe tine te poate omori.
Mergi la endocrinolog sa-ti recomande un tratament potrivit tie si suferintei tale.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut dureri groaznice in timpul menstruatiei, dar de 3 ani folosesc anticonceptionale si durerile pe care le aveam au disparut.Nu iti pot spune ce folosesc eu pentru ca e posibil sa nu ti se potriveasca si tie, cel mai bine ar fi sa mergi la un ginecolog, iar dupa un control acesta iti va prescrie cele potrivite tie. Iar in legatura cu vizita la ginecolog...nu iti fie teama...trece repede happy Mie imi era tare groaza dar m-am obisnuit...nu e chiar atat de groaznic. Sper sa scapi de acele dureri, stiu cat de groaznice pot fi.

| ela70 a răspuns:

Fiica mea a primit de la medic pentru sindromul premenstrual un madicament nou numit prefemin...este relativ nou aparut pe piata si se spune ca dupa un tratament de 3 luni starea ta se amelioreaza...pretul unei cutii cu pilule pentru o luna costa 33 lei...intreaba totusi un medic ce-ti poate fi de folos tie...sanatate multa iti doresc