| alexandra19961996 a întrebat:

ma numesc oana. imi puteti spune prin ce etape m-ar controla doctorul ginecolog din cauza unei intarzieri de menstruatie? Vreau sa stiu daca va trebui sa ma dezbrac, imi va lua probe de sange, daca ma dezbraca ce imi va face in continuare? trebuie sa merg si imi este teama asa ca m-am gandit sa aflu de la inceput ce o sa imi faca ca sa fiu pregatita de orice. multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nico097 a răspuns:

Buna.Cand mergi la ginecolog te simnti stresata nestiind ce ti se intampla.Eu am facut examen ginecologic, da te dezbraci si vede care e problema apoi te pune la un aparat ecograf si iti spune ce ai.Nu trebuie sa te jenezi deoarece gandeste-te cate femei au trecut pe la el, nu e o rusine e in joc sanatatea ta si dorinta de a te informa.Stai relaxata doctorul va vorbi cu tine.Multa sanatate iti doresc.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie teama.De consultat va trebui sa te consulte, ca sa vada despre ce este vorba si in functie de aceasta probabil iti va face o ecografie.Este bine sa mergi de la primele semne. Orice boala daca este in faza incipienta se trateaza mai usor. Sanatate!

| IMC90 a răspuns:

Nu te dezbraca, se uita cu infrarosii sau raze X rolling on the floor

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere că eşti virgină, din câte am înţeles, NU te va consulta acolo "jos".

Te va întreba chestii generale despre menstră ( cam acele întrebări care ţi-au fost explicate la postarea ta anterioară ) şi îţi va face o ecografie ovariană!

Dacă nu-ţi face ecografie, să CERI tu să-ţi facă o ecografie ovariană ca să verifice starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine!

O întârziere de 4-5 luni a menstruaţiei ( aşa cum spuneai anterior ) POATE fi generată de unele "probleme" medicale : chist ovarian sau ovar polichistic!

Deci, NEAPĂRAT să mergi la un control ginecologic - preferabil însoţită de mama ta; dar, dacă NU vrei cu dânsa, POŢI să mergi şi SINGURĂ ( să ai la tine actul de identitate )!

NU-ţi ia probe de sânge!