| Ancuta55558888802y a întrebat:

Buna ziua!
Ma poate ajuta si pe mine cineva, iubitul meu a facut un RMN are varsta de 30 ani,precizez. Daca se poate cineva sa stie sa imi explice si mie pe scurt cam ce inseamna,rog seriozitate, mulțumesc frumos!
REZULTAT:

Formatiune chistica globuloasa cu diametrul 32/18mm, cu hipersemnal T2, restrictie de DW, FLAIR, net conturata, comunicanta cu cornul anterior VL drept, ce asociaza moderata dilatatie si retractie ventriculara dreapta.
Structuri craniene normal pozitionate.

Alta formatiune chistica cu diametrul 17/14mm, net conturata, avand acelasi semnal, situata parasinusal sfenoidal dreapta.
Acumulari fluide la nivelul sinusului sfenoidal drept, celulelor etmoidale ipsilateral, decliv sinus maxilar stang- pseudochistic si sinus maxilar drept.
Pneumatizare sinusala frontala si mastoidiana in limite normale.

Unghiuri ponto-cerebeloase, CAI si nervi optici simetrici bilateral.

CONCLUZII:
Formatiuni chistice frontal dreapta paraventriculara comunicanta cu VL drept si parasinusala sfenoidala dreapta.
Polisinuzita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ține(ți) la sănătate, du-l(te) la un MEDIC specialist, nu la cizmarii din online

| Robert2526 a răspuns:

Ohh dar chiar a tras batul scurt in viata asta...Are probleme de vedere, probleme de echilibru? dureri de cap? Nu sunt neurolog ( chiar si un neurolog evalueaza astfel de lucruri in context clinic, trebuie sa ii puna cateva intrebari despre simptomele pe care le are ca sa inteleaga mai bine situatia) dar ce iti pot spune e ca vestea buna e ca acel tip de formatiuni chistice sunt in 99, 99% din cazuri de natura benigna( nu e vorba de cancer)
RMN-ul nu arata bine dar nici nu trebuie sa se ingrijoreze, o sa fie in regula, dar necesita atentie si tratament. Insanatosire rapida ii doresc

| Ancuta55558888802y explică (pentru Robert2526):

O sa se duca la neurolog abia ce a primit raspunsul, sper sa fie bine! Mulțumesc frumos pentru sfat