| GeaninaBersuniuc233 a întrebat:

medicul ginecolog isi poate da seama daca himenul e rupt intr-un act sexual sau doar "accidental"', se poate face aceasta diferenta? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ce obicei nu.

| CuriousStuff a răspuns:

E imposibil ca un ginecolog (sau oricine) sa iti spuna in ce conditii s-a rupt himenul, de aceea ginecologul nu poate sa spuna daca o fata e virgina sau nu, poate sa constate ca himenul e lezat/rupt, insa nu poate spune in ce conditii a fost rupt.

| tpuuser999 a răspuns:

Nu sunt ginecolog, dar presupun ca "ruptura" arata un pic alfel dupa un accident (sa zicem ca poate este "incomplet" rupt, sau are un alt model), decat dupa un act sexual.
Sunt foarte curios insa: cum se poate rupe accidental?

| GeaninaBersuniuc233 explică (pentru tpuuser999):

O lovitura destul de puternica mergand cu bicicleta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru tpuuser999):

Himenul se poate rupe si din cauza unei activitati fizice simple precum alergatul sau fitness sau cam orice miscare mai "energica" care afecteaza acea zona.