| Lala_5510 a întrebat:

Mi-a aparut o pata in ochiul stang (asta cred eu ca este locatia)... adica oriunde ma uit ea e acolo, daca imi schimb privirea inspre stanga se muta si ea s.a.md. Ca si forma, este un punct negru urmat de un fir asemanator fumului de tigara. Am depistat-o acum ceva timp. Voi merge si la un control oftalmologic cat mai repede. Am postat intrebarea pe TPU, pentru ca stiu ca este si o anume doamna Dr care raspunde in mod regulat la intrebari.

O zi buna tuturor.

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste scotom si nu e deloc normal. Poate fi o cicatrice pe retina sau pe alta componenta a ochiului.

| marrr a răspuns:

Nu te speria! Si eu am asa ceva si i-am spus oftalmologului si a zis ca e normal si mai apar. Uite un site care m-a ajutat mult si am scapat de frica asta: http://kozminovici.ro/2008/09/06/floaters/

| purpleice a răspuns:

Asa am si eu, nu stiu ce e sigur dar eu oricum am probleme cu acel ochi ochi si m-am gandit ca este de la asta.am astigmatism.

| adytzoi a răspuns:

Pai du-te mai repede la doctor ca nu e de glumit cu asa ceva

| Lala_5510 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cu siguranta voi merge la Dr!

@ purpleice: si eu am astigmatism... nu stiu daca are legatura sau nu, voi afla!

O seara buna va doresc!

| Lala_5510 explică:

Mersi, Marr!