| robert33 a întrebat:

Numele meu este robert si as avea nevoie de niste sfaturi.Eu oricum sunt hotarat in decizie.Am 18 ani, 190 de cm si vreo 73 de kilograme, deci sunt slab. Fac sala, mananc de rup, imi place sportul dar nimic nu se prinde de mine. M-am gandit sa urmez un ciclu de 6 saptamani, in acelasi timp cu sala, in care sa utilizez anapolon 50 cate 50 de mg pe zi, eventual mai tarziu vreo cateva zile 100 mg si in acelasi timp essential forte pentru a-mi proteja ficatul, vreo 4 pastilute pe zi. Urmez asa ciclul asta de 6 saptamani dupa care ma opresc definitiv din luat, vreau doar sa pun un pic pe mine, vreo 10 kilograme, poate mai mult. Dupa ce termin ciclul o sa iau vreo 4 saptamani proviron pentru a-mi pastra masa musculara acumulata si gata.Acum sincer vorbind, sunt riscuri chiar asa de ridicate la mine? Eu nu cred, nu fac abuz, nu nimic. Vreau doar sa imi raspundeti la problema, astept pareri de la toti, de la specialisti, etc.Nu vreau sa imi spuneti sa nu iau sau ceva de genul asta, doar raspundeti-mi la intrebari...Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce te indopi de la varsta asta cu pastile? Asta este configuratia organismului tau.Incearca o dieta alimentara.

| JesterRO a răspuns:

Sunt metode naturale foarte simple de a te ingrasa. Insa acum ne e foarte complicat avand in vedere ca traim cu un calculator in casa/camera care ne distrage de la orele mesei, ne oboseste fara sa simtim si ne trage pana noaptea tarziu.

Faptul ca mananci neregulat (nu la aceleasi ore in fiecare zi) e un factor care nu faciliteaza dezvoltarea. De aceea cei care vor sa slabeasca sunt sfatuiti de nutritionisti sa nu manance la ore fixe si mai mult sau mai putin de 3 mese pe zi.
Stresul si oboseala slabesc. Adica daca faci sport si e de performanta sau e extenuant, gen iti vine sa vomiti dupa, inseamna ca te termini, nu te dezvolti. In general un program prelungit de activitate fizica (2-3-4 ore) la o intensitate mica iti mareste apetitul enorm. Ex: schi, inot, escaladat/alpinism, baschet etc. Si daca faci asta in fiecare si la aceleasi ore: mese + activitatea fizica, iti GARANTEZ ca in 3 saptamani iei 3 kg. Sanatos si sigur, fara riscuri si fara pericol ca te ingrasi prea repede.
O sa mai ai nevoie de vointa si sa te eliberezi de obiceiurile nocive de genul masturbat, calculator in exces sau mai mult de 2-3 ore pe zi, bauturi alcolice in cantitati mari etc. Lucruri care devin un obicei in ziua de azi.

Sa nu crezi ca nu am testat asta.
Am fost la munte cu facultatea in anul I (ANEFS) si aveam acolo un regim alimentar strict. Dupa 3-4 ore cu schiurile veneam toti flamanzi la masa de pranz. Nu mai gaseai nicio felie de paine in toata cantina dupa ce mancam toti cei vreo 60 de oameni laughing. Si locatia e foarte importanta, pentru ca dupa ce am venit in Bucuresti n-am mai pus niciun gram pe mine. Intervin poluarea, stresul, o gramada de factori nenorociti...
Sa stii ca totul pleaca de la creier si tu poti comanda sistemelor tale ce vrei. Nu e nevoie de medicamente. Alea sunt pentru cei care nu au de ales. Eu cred ca tu ai de ales.

Crede-ma ca degeaba iei tu alea si faci sala pentru ca ai acelasi tip de metabolism ca si mine: ectomorf. Asta inseamna ca oricat ai manca + pastile nu se pune pe tine. De aceea trebuie sa "sapi" mai adanc cum ti-am recomandat mai sus.

Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa mananci se mananca si alti. nu?happy

| AndreutssaaTha a răspuns:

Buna numele meu este andreea si am 10 ani, si am 1 metru 33 si vreo 29 kg sunt cam slaba la varsta mea
daca vrei sa slabesti mananca legume si fructe nu mai manca fripturi si altele care se prazasc si da trebuile sa iti placa