| TeckTonik997 a întrebat:

O cunostinta de-a mea in varsta de 17 ani se confrunta de 3 luni cu aceasta problema. Are dureri de cap foarte intense, aproape permanente. A facut 2 RMN si un EEG. EEG-ul a iesit bine dar RMN-urile, nu prea. Prima data a fost observata o pata neagra de dimensiuni mici pe care doctorul a pus-o pe seama stress-ului survenit testului iar al doilea doctor, dupa efectuarea celui de-al doilea RMN, a spus ca nu stie ce este acea pata. In trecut, ea s-a mai confruntat cu aceasta problema dar nu pe o perioada atat de extinsa si nici la astfel de intensitati iar diagnosticul a fost: "cefalee persistenta", fara nici un fel de medicatie. Acum a primit antinevralgic si alte medicamente comune impotriva durerilor de cap care nu isi fac deloc efectul + aspacardin, dupa o problema mai veche cu inima. Deasemenea, i s-a recomandat repaus, evitarea oricarui efort si sa doarma atunci cand durerile se intensifica. Ce poate fi? Nu vreau sa jignesc dar m-i se pare ca acei doctori sunt incompetenti din moment ce nu stiu care e problema si dau o medicatie fara nici un efect, spunand ca cel mai probabil durerile sunt din cauza firii ei emotive...

P.S. Pun intrebarea in caz ca cineva, ca prin intamplare stie ceva sau a trecut prin ceva asemenator, raspunsu-l: Consulta un medic, nu e de folos...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Celcareajuta a răspuns:

Din cate pot sa imi dau seama eu cred ca sufera de migrena. Nu exista tratament! Sa se fereasca de efort, sa doarma cat trebuie sunt recomandarile corecte. In alte tari li se ofera ca ajutor marijuana medicinala, dar la noi nu exista asa ceva. Am un prieten care are migrene si atunci cand are o criza(aproape zilnic) trebuie sa stea singur in liniste si daca se poate pe intuneric.