| yym a întrebat:

Buna ziua! Peste câteva zile, urmează să fac prima operație din viața mea, cu anestezie totală! Și îmi este foarte frica! Sunt fata, am 22 de ani și nu știu la ce să mă aștept!? In trecut, am avut ceva probleme cu somnul, am luat Sedative și Melatonina, somnifere și nu mi-au fost de folos deloc, tot eu am adormit, natural! Îmi este foarte frica, deoarece m-am gândit că nu prinde anestezia, că poate mă trezesc din anestezie, că o să mă doară, că nu o sa adorm...chiar îmi este foarte frica! Eu având și ceva mici probleme tiroidiene, hormonale, și probleme cu urechea dreaptă, îmi sare o tâmpla și îmi zvâcnește mereu când pun mana la această, nimeni neștiind ce am. Cum o să mă simt după operație? Ce complicații poate avea anestezia, operația? Chiar nu știu ce să fac și cum să mă comport! Orice experiență concretă, reală, mă poate ajuta! Va mulțumesc mult! O zi frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am facut peste 10 operatii cu anestezie generala. Asta de 12 ani incoace si nu mai sunt tanar (peste 60 de ani). Daca eu am rezistat, rezisti si tu. Ce trebuie sa tii cont! Sunt probleme daca ai: "Fumat
Obezitate
Convulsii, epilepsie
Sindrom de apnee in somn de tip obstructiv
Boli cronice pulmonare, ca de exemplu astm si bronhopneumopatia obstructiva cronica (BPOC)
Hipertensiune arteriala
Boala arteriala coronariana
Accident vascular cerebral
Diabet
Boala cronica de rinichi
Anumite medicamente (cum ar fi aspirina, care pot creste riscul de sangerare)
Istoric de consum la risc de alcool
Alergii la medicamente
Antecedente de reactii adverse la anestezice (soc anafilactic, hipertermie maligna)
Istoric familial de hipertermie maligna
Varsta inaintata."
Nici n-o sa stii pana te trezesti. Atunci o sa-ti dai seama ca a fost usor. Mai periculoase sunt rahianesteziile (in coloana). Daca nimereste gresit si atinge nervul poti ramane paralizat pe viata. Am facut si eu 3 din alea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! In primul rind ce operatie faci si ce varsta ai? După aceea medicii inainte de operatie i ti fac analize sa vada cum ai suporta anestezia, daca ai probleme cu inima este nasol, deoarece anestezia poate provoca infarct, dar la varsta ta nu se pune aceasta problema, esti tînără, medicii anestezisti vor sti cum sa administreze anestezia incît sa adormi profund sa nu simti nicio durere in timpul operatiei, acum se folosesc tipuri moderne de anestezice eficiente, de pildă dormicum este folosit ca anestezic se injectaza intravenos sau in perfuzie, si atunci actiunea lui este mult mai puternica efectul se va face in cîteva minute de la administrare, medixii se vor asigura ca ai adormit ca esti anesteziata si abia după vor incepe operatia, mult succes si insanatosire grabnica.

| Violleta2022 a răspuns:

Te asigur ca nu s-a intamplat pana acum sa nu adormi de la anestezie si nici sa simti ceva in timpul anesteziei.
Asadar, chiar nu ai motive de ingrijorare de la ceva ce nu exista!
Eu spun ca trebuie sa gandesti pozitiv, fiindca operatia respectiva NU doare deloc, iar dupa operatie vei avea medicatie care sa te ajute sa treci peste durere.
Am 6-7 operatii la activ si iti garantez eu ca nu ai motive sa-ti fie frica, chiar deloc.

| Dismally a răspuns:

Stai linistita ca o sa adormi sigur, nu compara anestezia cu pastilele pe care le-ai luat tu. Cum o sa te simti dupa? Probabil ametita, slabita, ceva dureri, depinde si ce fel de operatie este. Nu are rost sa te gandesti la complicatii.

| Floridori a răspuns:

In primul rand, nu putem compara melatonina cu anestezicul folosit in anestezia generala...

In al doilea rand, daca exista probleme de natura hormonala si mai crezi ca exista o infectie (sau orice alta problema) la ureche sau in orice alta parte din corp, este IMPERIOS NECESAR sa anunti medicii (si pe cei specialisti, dar si pe anestezist) INAINTE de a intra in sala de operatii.Asta nu neaparat pentru ca ar exista sanse mari sa nu isi faca efect anestezia, asa cum te temi tu, dar pentru ca sunt sanse sa existe complicatii in functie de anestezic si de intetventia chirurgicala.

Sfatul meu este sa fii deschisa despre problemele tale in fata medicilor, astfel incat sa nu te pui in pericol in mod inutil.
Cazurile in care anestezicul nu isi face efectul, sunt foarte rare, dar nu are legatura cu melatonina si alte suplimente pe care le poate cumpara pana si un copil, fara reteta, din orice farmacie.

| haileewatson a răspuns:

Inainte de orice operatie cu anestezie trebuie sa ai o consultatie cu anestezistul in care ii spui trecutul tau medical si iti explica cum decurge anestezia, pentru ca are nevoie de datele tale (boli, greutate, etc) ca sa stie ce doza iti da.

Deci nu stiu la ce spital mergi tu daca nici macar asta nu ai facut.

Oricum, nu Are de ce sa iti fie frica

| DeMicUnCălător a răspuns:

Treaba ta este să adori. Nu te consuma cu treaba Doctorului.
E Profesionist. Ești pe maini bune!

| Ioana06i a răspuns:

Nu îți face griji în privința asta.
Medicii știu ce au de făcut. Este datoria lor să facă tot ce e mai bine pentru tine. Sănătate!

| Yparisa a răspuns:

Ce ai înșirat tu sunt pastile cu efect placebo, nu poți să le compari cu o anestezie general laughing
Spune-le medicilor toate problemele pe care le ai înainte de anestezie.
E ca un somn profund și lung, stai liniștită.