| Eookatha a întrebat:

Buna ziua!
Stie cineva cam cat ar costa o interventie completa (cu tot ce e necesar) pentru o consultatie a glandei tiroide, sau in cel mai rau caz operatia de scoatere a ei?
Am o prietena (16 ani) si e super-mare pot spune. Eu una sincera sa fiu cred ca e din cauza tiroidei, caci se ingrasa din ce in ce mai tare... Parintii ei nu prea au bani de asta, si pe net nu gasesti preturi pentru operatia de scoatere a tiroidei. Cu siguranta e scumpa, insa as vrea sa stiu sigur un pret pentru asta. Oricum, fiind inca minora, sunt sigura ca nu va plati un pret intreg petru asa ceva daca se duce la un spital pentru copii, nu?
Vreau sa imi spuneti cat ar costa o asemenea operatie.
Multumesc frumos!
Funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ellutza a răspuns:

Pai exista tratamente, nu poti tu sa decizi ca are ea probleme cu tiroida in primul rand. Sa mearga la medicul de familie sa-i dea sa faca analizele pentru a stabili cauza, este gratuit pentru ea elev minor. Sa mearga la medicul de familie daca are daca nu sa-si caute unul si sa discute problema, sa-i dea analize sa-i faca trimitere la specialist. Trebuie sa vrea ea sa -si caute de sanatate mai ales ca este gratuit. Ar trebui sa profite din plin.

| Eookatha explică (pentru ellutza):

Stiu ce zici. Faza e ca ea se ingrasa din ce in ce mai tare, iar eu imi fac griji pentru ea. Ea vrea foarte mult sa mearga la medic, insa parintii ei nu au bani sa plateasca pentru toate chestiile astea. De asta am intrebat mai mult care ar fi pretul pentru o asemenea treaba. Ca, din cate am citit eu, daca ajunge la spital cu cancer la tiroida va fi prima optiune operatia de scoatere a ei.

| ellutza a răspuns (pentru Eookatha):

Deci i-ai mai pus un diagnostic : cancer tiroidian! Este tragic comic ce faci. Uite, sora mea are hipotiroidie (cunoscuta ca afectiunea care ingrasa ) din timpul liceului si urmeaza tratament de 10 ani si are 55 kg la 1, 70. Cu tratament si un stil de viata sanatos adica fara a manca o oala de tochitura la o masa si un lighean de cartof prajiti, se traieste foarte bine cu tiroida. Tot ce are nevoie este sa ceara medicului de familie sa faca un set complet de analize.