Întrebare recomandată | DnIon a întrebat:

Buna ziua, stie cineva vreun tratament pentru caderea parului la femei

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Annie92 a răspuns:

De asemenea daca vrei tratament naturist clătește parul cu ceai din rozmarin menta si urzici cu lămâie sau oțet de mere. Sau masca cu uleiuri esențiale din aceleași plante. Poate să existe posibilitatea ca parul să nu iti cada ci sa se rupa în schimb de la elastice prea puternice de prins parul și coafat excesiv ( intins cu placa, ondulat etc) folosește în cazul asta șampon și tratament bond repair, masca și nu uita de masaj al scalpului și neapărat de protecție termică și ser/ulei protector pentru par.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar sti cauza care a generat caderea parului?
Ca tratamnetul este in functie de cauza care ti-a produs caderea parului: bacteriana, hormonala, tumorala, dupa chimo samd.

| DnIon explică (pentru Violleta2022):

Nu cunosc cauza poate fi orcare

| Violleta2022 a răspuns (pentru DnIon):

Pai, fara sa se stie cauza nu se poate trata efectul.
Mergi la medic, fa investigatii medicale si in functie de cauza care a determinat caderea parului, poti primi tratamentul adecvat. Tratamentele sunt extrem de diferite si nu merita sa pierzi 6-12 luni cu unul care oricum nu da rezultat, de aceea trebuei sa se stie sigur cauza care genereaza caderea parului si apoi sa se trateze.

| Robert2526 a răspuns:

Caderea parului are cauze diferite ( chiar este normal ca o parte din par sa cada zilnic)

Trebuie sa mergi la dermatolog prima data ca sa evalueze situatia. Nu lua tratamente in functie de ce ai auzit ca functioneaza, ca le iei degeaba

| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu, dar trebuie să tratezi cauza căderii părului. Poate fi de exemplu o ciupercă? Atunci Nizoral este răspunsul.
Dar aminteşte-ți că e normal să îți cadă păr în fiecare zi.

| Annie92 a răspuns:

Incearca forcapil

| Annie92 a răspuns (pentru Annie92):

De asemenea daca vrei tratament naturist clătește parul cu ceai din rozmarin menta si urzici cu lămâie sau oțet de mere. Sau masca cu uleiuri esențiale din aceleași plante. Poate să existe posibilitatea ca parul să nu iti cada ci sa se rupa în schimb de la elastice prea puternice de prins parul și coafat excesiv ( intins cu placa, ondulat etc) folosește în cazul asta șampon și tratament bond repair, masca și nu uita de masaj al scalpului și neapărat de protecție termică și ser/ulei protector pentru par.

| CAna98 a răspuns:

Contează calitatea vieții stresul, alimentația, vârsta...