| Anonimus5433 a întrebat:

Bună ziua, sunt băiat am 17 ani și am dermatita periorală de 2 luni aproape 3, am încercat de toate. Inițial am început cu o cremă pe bază de betametazonă 0, 5 mg, clotrimazol  10 mg, gentamicină o lună. papulele din jurul gurii și roșeața au dispărut, însă cum am încetat să mă ung au reapărut mai multe mai grav cred ca datorită cremei ce conținea corticosteroizi care provoacă dependență. Am mai căutat pe net și am dat de acidul azelaic, nici un rezultat. Am mers la dermatolog care i-am explicat a zis și ea ca e dermatita periorala a dat cremă tacrolimus și metro creme care le folosesc zilnic una dimineața și cealaltă seara timp de 2 saptamani(așa cum a zis). Au trecut aproape 3 saptamani însă nu prea a trecut, încă se vede roșeața. Sunt disperat deja

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermatolog din nou si arata-i ca tratamentul nu merge.