| raperul99 a întrebat:

Buna ziua, sunt baiat am 18 ani si am nevoie sa mai iau putin in greutate am 65 kg si 182 si sunt destul de inalt si am nevoie deoarece arat foarte slab, am incheieturile foarte mici, hanoracele stau foarte aiurea, gatul imi este foarte subtire. In fiecare zi fac un anumit numar de pasi sa zic 3 km noaptea, deoarece am nevoie de putina liniște. Nu mi permit sa-mi cumpar nu stiu ce vitamine dar daca stiti unele le puteti spune ca poate ajung sa le achizitionez. Ce as putea sa fac, ar trebui sa renunt la mersul noaptea? Si de mancare mananc chiar foarte mult si gras( mancare gatita).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Varianta 1:

Mananci 200 g alune nesarate/zi dar in cate transe vrei, pe langa tot ce mananci, si vei lua cam 4-5 kg lunar.

Atentie, NU scazi din ce mananci ca te furi pe tine.
Poti sa mergi mai departe aia 3 Km ca fac bine la sanatate.
Mananci cate kcal arzi, si de aia nu pui pe tine.

Am zis alune pentru ca nu fac rau, au grasimi sanatose, nu au e-uri si alte prostii. Au doar multe calorii, adica ce iti trebuie tie.
Grasimile din alune sunt bune pentru organism, nu-s ca alea din carne, lapte, branza.

Si am spus 200 g ca sa ai o rata de ingrasare optima, nici prea mult dar nici prea putin, ca si aia de slabire.

Nu ai nevoie de vitamine ca sa urce pofta de mancare.
Dar le mesteci bine ca sa se asimileze bine, nu dai rasol la mestecat. Ca ai pofta ca n-ai, mananci acolo cate putin.
Am zis in cate transe vrei ca sa nu te fortezi sa mananci.
Ai cam 1200-1250 kcal/zi in plus, tocmai bine pentru un 5 kg lunar puse.
Dupa ce ajungi la greutatea buna, scoti alunele, si mancand ce mancai, te mentii acolo.

Ti-as recomanda sa intrebi medicul de familie de Peritol, ca ala urca pofta de mancare, dar apoi te apuci si bagi toate prostiile si iar nu e bine pentru sanatate. E un medicament nu scump pentru altceva, dar se da si pentru asta.
Se mai da uneori de medici tocmai pentru asta.

Ideea ai prins-o, trebuie sa ai calorii in plus pe zi fata de cat mananci acum, alea se vor depune.
Te cantaresti odata pe saptamana dimineata dupa toaleta nebaut nemancat, imediat dupa ce te scoli si toaleta in chiloti.
Si vezi evolutia.

1 Kg de grasime corporala are 7000 Kcalorii.
Ai adunat 7000 in plus fata de cat arzi, ai luat 1 Kg.
Daca socotesti un minim 1200 kcal/zi in plus din alune si inmultesti cu 30, apoi rezultatul il imparti la 7000, afli cum am gandit-o. Ies cam 5 Kg.
Ca sa intelegi si de ce am spus ce am spus.

Varianta 2:

Te duci la nutritionist, spui problema si iti face el o dieta potrivita in functie de cate kg vrei sa iei lunar.
Alta varianta nu ai. Si el va merge tot pe surplus caloric, doar ca ala iti schimba total dieta.
Dau poate si el sa-ti dea adaos alimentar si atat, daca asta vrei sa-ti pastrezi ce mananci acum.
Alegi care varianta vrei.

5 răspunsuri:
| raperul99 explică (pentru Mosotti):

Iti multumesc ca ai scris atat si ca mi ai explicat frumos o zi frumoasa o sa incerc varianta dumneavoastră.

| anonimg a răspuns:

Nu știu nici eu. Doar îmi dau cu părerea.
Caloriile eliminate în urma efortului de peste zi sunt mai multe decât cele consumate.
Asta nu înseamnă să scazi efortul, pentru că este mai rău, deoarece apar boli serioase la cei sedentari.
Dacă vei merge la medicul de familie, el te va conduce la un medic specialist care să verifice pancreasul, deoarece acesta este răspunzător pentru transformarea alimentelor în energie. Ți se va spune cel mai probabil ca să mesteci încet, și să nu te grăbești. Pentru că organismul nu poate să proceseze hrana în grabă. Astfel, cu hrana acumulată prea rapid, organismul nu face altceva decât să scape de ea și nu o mai poate procesa și o elimină degrabă prin intestinul gros; și în felul acesta și grăsimea.
De asemenea nu căuta să te îngrași prin dulciuri, deoarece acestea forțează pancreasul să producă insulină în exces, lucru care va deregla funcția aceasta vitală a pancreasului.
Banii sunt o problemă pentru majoritatea oamenilor. Asta este un lucru bun pentru că ne obligă să studiem mai mult despre anatomia corpului uman dar și despre fiziologia acestuia (fiziologia se ocupă cu studiul funcționării tuturor organelor interne). Așa ne învățăm să trăim sănătos; ne motivează să traim sănătos, dar și să fim sănătoși.

| Mosotti a răspuns (pentru raperul99):

Nu mai zi cu dvs ca merge si asa, alegi cum doresti, eu doar ti-am pus ambele pe tava.
Sper ca ai inteles ideea ce si cum.

Daca nu mai faceai plimbarea deloc, puneai lunar cam 0, 4 Kg, adica te mai ingrasai la sfantul asteapta, bine, fara alune, ci cum mananci acum.
Plimbarea e sanatoasa insa.

| raperul99 explică (pentru Mosotti):

Tocmai ce am trimis pe cineva si mi-a luat cateva pungi de alune, dar a gresit si a cumparat arahide prajite si sarate, este bine sa mananc sau mai bine nu. a gresit a crezut ca sunt fara

| Mosotti a răspuns (pentru raperul99):

Merge si asa cu sare si prajite, eu am zis asa ca neprajite si nesarate, sau macar nesarate sunt cele mai sanatoase, insa merg si asa.
Termina-le pe alea si vezi apoi.