| croissant a întrebat:

Buna ziua, sunt foarte racita. Imi curge nasul cu o mucozitate de galben inchis spre verzui. Iar cand tusesc scuip o cantitate destul de consistenta de un,, mucus" nu stiu cum ii se spun la fel de o culoare galben-verzui inchis. De ce asa? Raceala mea este grava? Cat timp ma pot reface? Presupun ca in conditia asta nu ma pot duce sa lucrez la gradinita, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te duce răcită la grădi, fiindcă vei putea fi acuzată că ai transmis răceala copiilor, iar multi nu prea sunt ok cu imunitatea.

Pentru răceală se poate administra Nurofen (cel pentru răceală și gripă). Prima dată, iei 2 comprimate odată, apoi iei tot cate una la 6 ore (pe mine așa m-a învătat o farmacistă). Dar există si Coldrex, Fervex etc. O gamă largă de medicamente pentru tratamentul răcelii.
În rest, bea ceaiuri calde (nu foarte fierbinti, fiindcă îti vei irita gâtul), ele ajută mult la expectorare.
De obicei, ce descrii tu (mucus consistent in căile nazale, expectorație) se intâmpla doar la finalul unei răceli serioase, cu dureri și roșu in gât.
Unele persoane folosesc și picaturi nazale in perioada respectiva, fiindca mucusul le împiedică să respire)

Sănatate multă!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Imi pare rau sa te contrazic, dar ce ai insiruit tu acolo sunt doar niste MIZERII SINISTRE care trateaza SIMPTOMELE, si nu cauza. Nu ma leg si de faptul ca au costuri absolut ridicole, asta e deja alta poveste. Sfatul meu personal - aplicat si pe propria persoana in cateva cazuri de raceli/gripe/viroze nasoale rau, nu doar cu ceva expectoratie si un pic de tuse - e sa folosesti usturoi - minim 2 catei pe zi, preferabil bio. Consumati cruzi, inainte de masa. Aditional, doze de soc de vitamina C (minim 5000 mg zilnic), mincare "de spital" fara sare, pe cit posibil vegetariana, fara prajeli, fara grasimi - orez fiert cu legume (broccoli, morcovi), eventual legume gratinate. Intru totul de acord cu ceaiurile, dar complet impotriva mizeriilor gen Nurofen. Daca ai febra sub 39, nu lua antitermice fara rost. Hidrateaza-te din plin, nu uita de apa normala, plata - ceaiurile sunt practic apa distilata cu plante, fara mineralele si sarurile continute de apa plata. Scapi mai repede daca suporti simptomele si faci tot posibilul sa iti ajuti organismul direct, in loc sa bagi prostii care iti chinuie rinichii si ficatul si doar estompeaza simptomele.

| floresdemayo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și eu te contrazic. Ce descrii tu nu e valabil pentru orice organism Am incercat si eu leacuri băbești, cu zecile, am incercat si tratamente naturiste și nu mi-au fost de folos, de aceea am si pierdut increderea in ele si am trecut la chestii mai "farmaceutice", care au dat rezultate rapide.
Nu fac abuz cu medicamente, sau să le administrez cand nu sunt necesare, ci doar cand trebuie. De obicei, rabd cu dârzenie și aștept să treacă de la sine, așa cum a venit (boala).
Mie nu imi prieste usturoiul, nu-l suport.
La răceală, eu nici măcar febră nu fac, poate doar când e însoțită de gripă (dar nu am mai avut de ani de zile, Doamne ferește!)
Deci, ma poti contrazice cât vrei, ține-te tu de regimul respectiv!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

OK, nu iti prieste usturoiul, dar nu ma poti contrazice privind medicamentele respective. Cred ca sintem de acord ca ele trateaza SIMPTOMELE, si nu boala in sine, corect?

7 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Buna, este o raceala. Te poti "reface" daca te si tratezi pentru raceala intr-o saptmana, doua.

| Gligore2000 a răspuns:

Ii inveti culorile pe copilasi.

| nicunicu3 a răspuns:

In primul rand, luati-va concediu, dar nu s-a terminat gradinita? Dar nu este grav, fiindca atata timp cat nu aveti ameteli sau nu va simtiti fara putere, este o simpla raceala sau sunteti alergica la ceva.

| NONAMEANY a răspuns:

Am patit si eu asta, in fiecare dimineata bea o cana de ceai fierbinte si miere cu lamai, intr-o saptamana maxim 2 nu o sa mai ai nimic, daca iti curge nasul cu mucozitate galbena inseamna ca ii cam dusa raceala si cand scuip aia este flecma, inseamna ca o sa ti se duca raceala, astept funda.