| Mihapc a întrebat:

Sunt însărcinată în 9 săptămâni, e a doua sarcina, mai am un copil de 1 an. Diferit de prima sarcina, nu am deloc simptome cum ar fi greturi, oboseala, pofta de mâncare etc. Intarziindu-mi ciclul 3 zile si avand o mica pata de sânge, am facut testul si a iesit pozitiv, de atunci am avut mici sangerari dar tare si o secretie galbuie, insa de o saptamana am facut o infectie numita Bartholonita, si acum 2 zile am avut o pierdere mare de sânge, ca si inceputul menstruatiei urmata de dureri in spate si in fata in partea stanga. De atunci am un lichid maroniu cu sânge foarte abundent si urat mirositor. Intrebarea mea ar fi daca am pierdut sarcina? Sau sunt pe cale de a o pierde? Nu am nici un control facut deoarece sunt in Anglia momentan, si aici nu te baga nimeni in seamă nici la urgente măcar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

Nu e musai să ai greață și alte simptome. Majoritatea au, + pofte iar alte fete/femei nu au.
Dureri ai avut?
Pacienta cu sarcina sub 13 saptamani acuza: dureri pelviabdominale, pierde sange pe cale vaginala, fie in cantitate redusa, rosu inchis, maroniu, fie prezinta hemoragie abundenta.
Ai dureri pelviabdominale cu sânge roșu închis din câte ai văzut? Contractiile uterine sunt frecvente si de intensitate crescanda?
Legat de Bartholonită, intervenția - operația este indicata doar daca s-a consituit un chist de glanda Bartholin si atunci se extirpa toata glanda. Dar după aceea trebuie să ai grijă la igiena gentilă pentru că pot reapărea infecții.