| Alexandrusabinandrei a întrebat:

Buna ziua, sunt Sabin, am 19 ani si fumez de 2 ani jumate.
De ceva timp ma confrunt cu o problema.
Am fost racit in urma cu 3 saptamani si de atunci mi-a ramas un mucus in gat pe care trebuie sa il expectorez din minut in minut, mucusul cateodata prinde o culoare transparenta cu puncte, franturi de maro, galben inchis.
Imi este frica sa nu am ceva, cancer la plamani etc.
Tusea m-a trecut in totalitate sa zic asa poate mai tusesc de 2 ori pe zi.
Probleme cu plamanii nu am avut, nu obosesc repede, nu ma doare in piept, merg si 30 de km pe jos, fara exagerare, imi place sa ma plimb.
La mine in familie unchiul meu a murit de cancer pulmonar fumanad mult, iar bunicul din partea lui tata a murit tot de cancer pulmonar.
Credeti ca exista vreo sansa sa am asa ceva.
Repet, nu obosesc repede, imi place sa inot mult imi pot tine respiratia sub apa si 1 minut 45, doar ca aceasta flegma ma deranjeaza in gat.
Mentionez ca sunt si o persoana foarte foarte anxioasa si plus de tigari nu ma pot lasa inca, deoarece sa zic asa cateodata imi alina anxietatea, am fumat 10 tigari pe zi dar acum fumez doar vreo 4 5.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ce ar putea sa fie!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Razvan1lol a răspuns:

Eu m-am lasast de fumat dupa 8 ani, si acum 9 luni de cand nu mai fomez, deci se poate.
Si eu sunt anxioasa, si am fost si tigari si fara ele. Nu se schimbanimic stai linistit.
Tot ce se schiba este ca ai mai multi bani, nu mai mirosi ca rahat, si da, te simti mandru de tine ca ai reusit.
Bine acum problema ta era de acel mucus, o sa treaca, este din cauza fumatului in mare parte, pentru ca plamanii nu se pot "vindeca" mai repede. Cand fumam, aveam aceeasi problema dezugstatoare si dura intre 1-2 luni. happy

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Nu vrei să te lași de tigari, stiind că ai problemele alea. Sănătatea cel mai mult contează. Un om care fumează miroase a cărbune încins, îți dai seama ce este în organism. Eu mă gândesc, și la brânza aia afumată în cât timp se afumă sau procesul de afumare.laughing

| Vântulalb a răspuns:

Ba te poti lasa de fumat, dar nu vrei.
Vrei sa pastrezi "traditia" si sa mori de cancer la plamani. Ai grija, simptomele sunt inselatoare. Nu simti nimic pana nu e prea tarziu.

| Alexandrusabinandrei explică:

Plus ca mai vreau sa adaug cred ca am probleme cu reflux gastric dupa ce mananc acidulat cu mancare grea sau picante am arsuri din piept pana in gat ce ma pot tine si 2 ore, sa fie de la asta acest mucus?