| Silvia1781 a întrebat:

Bună ziua! Știe cineva dacă există facultatea de radiologie și imagistică medicală la vreo universitate în Romania? Mulțumesc frumos anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu exista ca si facultate, exista ca si specializare la rezidentiat dupa facultatea de medicina generala. Mai exista si postliceala de asistenti medicali de radiologie

| alina2k18 a răspuns:

Da, este facultate la UMFCD cu durata de 4ani.
Iesi asistent.
Altfel e doar specializare medicala pentru medici.

| alina2k18 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Exista si facultate pentru asistenti si se fac 4ani.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru alina2k18):

Exista dar pe domeniul asistenta medicala generala. Daca tu ai gasit facultate de asistent de radiologie te rog sa-mi trimiti un link.
Si chiar daca exista, nu as recomanda nimanui sa mearga acolo pentru ca nu se face mare lucri, se cere prezenta zilnica, costa o gramada de bani daca intri la taxa si nu o sa-ti gasesti de lucru. Nu stiu daca ai observat dar toate spitalele care angajeaza asistenti medicali au posturi scoase pentru cei cu postliceala nu pentru cei cu facultate (si daca sunt, sunt maxim 1-2 ca sa nu faca discriminare) pentru ca la aia trebuie sa le dea salariu mai mare si nu vor asta. Deci facultatea asta in Romania iti da posibilitatea sa te angajezi la privat si atat