| Levi123 a întrebat:

Buna ziua,tocmai ce am facut un ct toracic si mi-a depistat un nodul mic pe partea stanga la plaman,astept rezultatul acum,ma gandesc daca o fi grav,poate sa fie cancer, am 28 de ani, nefumator.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astepti rezultatul.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa fii fumator pasiv, adica tu nu ai tras din tigara dar ai stat intr-un mediu unde au fumat altii langa tine, inhaland acelasi procent de fum, care a intrat direct in plamani si este la fel ca si cum tu ai fi fumat tigara.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să faci PET-CT ca să aflii dacă e canceros şi dacă s-a răspândit la nozii limfatici sau în altă parte.

Biopsie au făcut? Tu la ce aştepți rezultatul acum? La biopsie?

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

La ct care am facut, a zis domnul de acolo ca nu e grav

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

Păi de unde ştii că ai nodul dacă nu si rezultatele?

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

A venit domnul ala de acolo si mi-a zis ca sa vada bine a zis ca trebuie cu substanta si am facut, a zis sa stau linistit, ca trebuie sa calculeze acolo nodul ala mic

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

A, deci ai făcut fără contrast, au văzut nodulul, apoi ți-au băgat contrast? Poți să scrii aici rezultatele să vedem şi noi, după ce le primeşti.

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Dupa ce sunt gata, acum nu stiu cat de grav este

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Zice ca fara leziuni la nivelul plamanilor in concluzile

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

Atunci e perfect. Probabil te-ar fi contactat dacă ar fi fost ceva grav.

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Cine,medicul de la privati unde am facut?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

Medicul radiolog care a descris.

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu stiam ca au ei vreun interes

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

Nu e vorba de interes, e obligațoa profesională. Dacă ei văd ceva periculos trebuie să te anunțe.

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am inteles,bun atunci eu tot nu inteleg de ce tot ma doare spatele,am facut si rmn toracic,si acolo apare ca am scolioza si minim debord discal,Doamna de acolo mi-a dat sa fac ct sa vada,acum trebuie sa vada,daca e cazul trebuie sa-mi faca recuperari,asa mi-a zis si la neurologie,durerile sunt asa, durere de la jumatatea coastei in sus, ba in partea stanga sau dreapta, si simt ca un junghi de se duce si in fata, ma lasa cu nurofen forte, am si dureri de cap.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Levi123):

Probabil de la scolioză să te doară. Ai putea încerca nişte fizioterapie.

| Levi123 explică (pentru StudentLaMedicina):

Probabil,o sa vad ce zice Doamna de acolo, o sa vad cate sedinte sa fac.

| Levi123 explică (pentru Levi123):

Mi-a zis ca este de la stres somatic si ca nu are ce sa-mi faca, ce inseamna asta?