| anonimforlife a întrebat:

Bună ziua TPU.
Am o problemă, de câte ori iau antibiotic fac diaree, de o lună mă doare în gât foarte rău și m-am ferit de antibiotic, luasem doar pastile dar nu-mi trecea și am decis să merg la medic, mi-a dat un antibiotic și protecție de stomac, eu i-am explicat ca de fiecare dată când iau antibiotic fac diaree și mă doare stomacul, mi-a garantat ca nu o să fac ca o să fie totul bine. Astăzi nu este la cabinet decât dimineața, ce îmi sugerați să fac să iau antibioticul azi? Să iau pastile antidiareice? Farmacia este deschisă..mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti pastilele si nu vei avea probleme, asa cum ti-a recomandat medicul!
Nu mai bea sucuri, bere sau apa acidulata, iar mancarea sa fie solida, ceva pe baza de orez, ca se fie blanda pe stomacul deranjat.

| anonimforlife explică (pentru Violleta2022):

Așa cum mi-a indicat ea le iau, dar la fel am făcut.

| gabicoo a răspuns:

Iei antibioticul însoțit de un probiotic gen Linex. După ce termini cu antibioticul trebuie să iei un antimicotic gen Flucovim - pentru că de la antibiotic faci micoze: în gât, pe plămân sau in cazul tău (și al meu) pe intestin. De asta faci diaree după ce iei antibiotic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Normal se ia pe langa antibiotic si protectie de stomac plus probiotice.

| anonimforlife explică (pentru StoicAnalysis):

Cu probiotice iau, si la fel fac

| Yaesmin a răspuns:

Ia Augmentin.