| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o problema sunt împreuna cu soțul meu de 3 ani de 1 an de zile încerc sa rămân însărcinată, am fost la ginecolog mi-a zis ca totul e ok ca sunt puțin răcita la ovale si mi-a prescris un tratament dar problema este ca soțul meu are doar un testicul si consuma si droguri care o fii problema? Va rog mult ajutați ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca medicul a confirmat ca tu nu ai nicio problema de fertilitate, cel care trebuie sa mearga la medic este sotul tau care, destul de probabil, este infertil.Nu numai pentru ca are doar un singur testicul care poate avea probleme structurale si functionale, dar si pentru faptul bine cunoscut de toata lumea ca drogurile afecteaza semnificativ fertilitatea masculina--- anumite substante din compozitia drogurilor recreationale genereaza incapacitatea spermatozoizilor de a se deplasa si de a penetra ovulul!

Asadar, sotul tau trebuie sa faca niste teste specifice care includ:
* analiza spermatozoizilor pentru a evalua cantitatea si calitatea spermei
*teste de sange pentru evaluarea nivelelor hormonale
*testele imagistice pentru a cauta probleme structurale
*testarea genetica pentru a identifica fragmentarea ADN-ului spermatozoid, defecte cromozomiale sau boli genetice

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa ai un copil cu acest tip?
Stii ca ai toate sansele sa ai un copil cu probleme psihice din cauza consului de droguri ale sotului tau?
Chiar vrei copii?

| Yldz99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îmi doresc enorm asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yldz99):

Tu chiar nu ai citit ce am scris nu?
Sansele ca copilul sa se nasca cu malformatii sau probleme mentale este foarte mare si tu totusi vrei sa nasti un copil defect?!

| mihai69 a răspuns:

Da, chiar... care o fi problema?!? Nu cumva aceea că vrei să aibă copilul tău drept tată un drogat?
O spermogramă a făcut?

| xerxes1 a răspuns:

Ai mai multe probleme.
Copilul nu le va rezolva.

| MihaiPaun5455 a răspuns:

Nu are legatura consumul de droguri cu asa ceva....cat despre un singur testicul nu ar fi nici-o problema, sunt multi cu un singur testicul si mai potenti ca altii cu 2, problema asta poate fii datorata stressului in timpul actului sexual, ori poate nu ati incercat destul