| Dedutza_8629 a întrebat:

TPU.
De curand mi-am schimbat ochelarii cu o pereche cu rame mai groase si grele.
Azi a fost prima zi in care i-am purtat si m-a durut capul. Cred ca de la ei... Cand imi pun ochelarii vechi, mai subtiri, nu ma mai doare capul.
Vad bine cu ochelarii cei noi. Oare e din cauza ca sunt mai grosi?
O sa ma acomodez cu ei sau ma va durea in continuare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Daca dioptriile recomandate sunt potrivite, durerea va disparea in 1-2 zile, dupa acomodare. Daca durerea persista va trebui sa te revada medicul oftalmolog.
http://www.i-medic.ro/......ea-vederii

| mixxjim a răspuns:

Daca ai schimbat si lentilele ai grija. Rama nu are nicio legatura cu felul in care vezi tu cu ochelarii, mergi cu reteta la un alt centru decat cel unde i-ai facut si roaga-i sa ti-i masoare si sa-ti spuna daca sunt conform retetei. Eu am patit acelasi lucru, am facut masuratoarea in alta parte si s-a constatat ca nu se respectase reteta, dioptriile erau dar nu era axul corect, deci ochelarii aia erau complet inutili. Mergi cat de repede, sa-i duci inapoi unde i-ai facut sa-ti faca altii asa cum trebuie. Daca nu sunt bine facuti si insisti sa stai cu ei la ochi iti strici ochii mai rau, nu merge pe "stai cu ei asa, ca te obisnuiesti".

| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Heii! happy

Da, este trecator. Si mie mi s-a întâmplat la fel insa cu cat ii porti mai mult cu atat trece mai repede. 2-3 zile

O seara placuta, Dedutza_8629!

| Crasmaru_Vlad_1998 a răspuns:

Da, va trece cu cat ii pori mai mult.

| fabsy a răspuns:

E din cauza ca ochii tai nu sunt obisnuiti cu ochelarii noi. Daca ii porti o vreme nu te mai va durea capul.